Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Все повече стават децата от аутистичния спектър, с обучителни трудности и поведенчески проблеми

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

Средата е максимално близка до семейната, с дневна форма за диагностика и терапия

| Репортаж
д-р Людмил Тумбев
Снимка: БТА

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве. Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия.

Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е необходима хоспитализация.

"Децата не стоят тук денонощно. Идват, прави им се психолого-психиатрична оценка на състоянието, обикновено се правят около 3 сесии. Те идват тук със своите родители", пояснява д-р Людмил Тумбев, директор на Държавната психиатрична болница в града.

По думите му, форматът е "отделение без легла", тъй като не звучи стигматизиращо.

Средата е максимално близка до семейната и напомняща детска градина за по-малките. Оборудвани са зала за наблюдение, която е оформена като зала за игра, психологичен кабинет и манипулационна.

Създаването на центъра е обусловено от липсата на детско-психиатрична грижа не само в област Ловеч, но и в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Габрово, Велико Търново, подчертава д-р Тумбев.

Много деца с увреждания нямат достъп, най-вече заради финансови ограничения, да провеждат изследвания в София, Варна и Русе, отбелязва лекарят.

Помощта в дневния стационар ще бъде безплатна.

"Истината е, че децата, които се раждат с проблеми, стават все повече. Все повече имат обучителни трудности, поведенчески проблеми. Не само деца, с които сме свикнали - с умствена изостаналост или синдром на Даун, или тези, които сме свикнали да слагаме в категорията хора с увреждания. Все повече деца има от аутистичния спектър, които не са с типичен аутизъм, но имат поведенчески проблеми и обучителни трудности. Все повече родителите срещат трудности да диагностицират децата си какъв е проблемът и откъде идва изоставането. Един такъв център в нашия регион е достъпен", коментира клиничният психолог Калина Нешева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени