В община Казанлък се проведе референдум по въпроса за бъдещето на паметника. Той приключи при избирателна активност от 19,44%. 12 074 души от всички 62 000 избиратели са дали своя глас. Резултатът е далече от необходимите 40% активност, за да бъде допитването успешно.
От гласувалите 93,08% са дали подкрепа за това Община Казанлък да поиска стопанисването на паметника "Бузлуджа" за период от 10 години.
"Трудно е да се постигне резултат от пряка демокрация. Протоколът от референдума ще отиде в Общинския съвет. Там трябва да се направят анализи".
Галина Стоянова смята, че трябва да бъдат уважени резултатите от проведеното допитване.
"Бузлуджа" касае всеки в нашата община. Във всички семейства има хора, които са участвали в строежа или са давали пари за този паметник. Нашите деца се качват там. Срещат чужденци и трябва да отговарят на въпроса "Защо е тази разруха". Това е въпрос и на бъдеще. Тук трябва да се намеси държавата. Този паметник не е само казанлъшки. Той е национален. Признат е от министерството на културата като такъв".
Тя обаче не е разочарована от проведения вчера референдум, който отчете изключително ниска избирателна активност.
"Хората трябва да участват в референдуми тогава, когато ги питат. Трябва да се правят повече референдуми и на местно, и национално ниво, за да имат гражданите усет, че тяхното решение има значение. Хората в България не са наясно със значението на пряката демокрация".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.