Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза.
Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до споразумение за утрояване на финансирането за развиващите се държави от 100 на 300 млрд. долара годишно, далеч от единия трилион, който е необходим според засегнатите от климатичните промени страни.
Най-слабо развитите страни, които са и сред най-засегнатите от климатичната криза, определиха постигнатото споразумение като недостатъчно.
Представители на малките островни държави и най-слабо развитите страни демонстративно напуснаха преговорните зали в часовете преди оформянето на крайната сделка.
"Нито една страна не получи всичко, което искаше, тръгваме си от Баку с планини от работа пред нас, нужно е да се съсредоточим и да удвоим усилията си по пътя към Бразилия", каза изпълнителният секретар на рамковата конвенция Саймън Стийл.
"Надявах се на по-амбициозни резултати и за финансирането, и за смекчаването", каза в обръщението си генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. "Но споразумението от Баку е база, върху която ще надграждаме", продължи той.
Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.
Бившият американски вицепрезидент Ал Гор изтъкна, че споразумение, което избягва провала, далеч не е успех, но разочарованието трябва да се превърне в решимост.