Примирието между Израел и "Хизбула" влиза в сила от 4 ч. сутринта българско време, обяви в изявление президентът на Съединените щати Джо Байдън.
"Днес имам добри новини от Близкия изток. Току-що говорих с премиерите на Израел и Ливан и имам удоволствието да ви съобщя, че правителствата приеха американското предложение за слагане край на унищожителния конфликт между Израел и "Хизбула".
Документът предвижда в следващите 60 дни израелската армия да се изтегли от южната част на Ливан, а бойците на "Хизбула" да останат на север от рака Литани. Буферната зона трябва да бъде заета от ливанската армия съгласно резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 2006 година.
В съвместно комюнике Париж и Вашингтон, които посредничиха за сделката, обявиха, че ще работят за пълното ѝ осъществяване и предотвратяването на нов цикъл на насилие. Двете страни ще ръководят и международните усилия за повишаване на капацитета на ливанската армия.
Ливанският премиер Наджиб Микати от своя страна каза, че постигнатото представлява фундаментална стъпка към гарантиране на мира и стабилността в страната и в региона.
По-рано израелският кабинет по сигурността одобри с 10 на 1 гласа споразумението. Единственият, който се обяви против, беше крайнодесният министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Тел Авив оценява американския принос към мирния процес, но подчерта, че страната му си запазва правото да реагира срещу всяка заплаха за сигурността ѝ:
"Граждани на Израел, обещах ви победа и ще постигнем победа. Ще постигнем елиминирането на "Хамас" и ще си върнем всички заложници, ще гарантираме, че Газа няма да представлява заплаха за Израел и ще върнем жителите на Севера спокойно по домовете им. Войната няма да приключи, докато не постигнем всичките си цели"
Международната общност приветства обявеното споразумение за примирие между Израел и Хизбула.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи като "много окуражаваща новина" това, че израелската и ливанската страна са се съгласили на примирие. В социалната мрежа „Екс“ Фон дер Лайен написа, че споразумението ще увеличи сигурността и стабилността вътре в Ливан.
Германският външен мистър Аналена Бербок нарече постигнатото като "лъч на надежда за целия регион" и "успех за дипломацията".
От ООН също приветстваха споразумението, но подчертаха, че предстои голямо количество работа за осъществяването на мерките, набелязани в резолюцията от 2006 година, сложила край на предишната война между Ливан и Израел.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че договореното ще донесе известно облекчение на населението. Той поиска незабавен напредък с цел примирие и в Ивицата Газа, освобождаването на всички заложници, държани от Хамас и премахване на ограниченията за доставките на хуманитарна помощ за анклава.
Подобно мнение изказа и британският външен министър Дейвид Лами, който допълни, че Лондон ще продължи да подкрепя ролята на международните миротворци от ЮНИФИЛ за запазване на мира по ливанско-израелската граница.
Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че споразумението трябва да отвори пътя към примирие и в Ивицата Газа.