Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Кръстанова-Караиванова - психолог в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус"

Емоционално занемарените деца често се превръщат от жертви в агресори

Снимка: Алами/Ройтерс

В случай на проявено агресивно поведение към нас, е необходимо първо да се обърнем към органите на реда. При нужда, след това жертвата може да потърси психолог за психотерапевтична помощ за възстановяване. Това каза пред Радио София психологът в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус" Катя Кръстанова-Караиванова, по повод последния случай на насилие в столичен мол.

Тя има 20-годишна консултативна и психотерапевтична практика в работа с хора с травматичен опит, деца и семейства в риск и е първият координатор на националната телефонна линия 0800 1 8676, която от 27 години работи с жертви на насилие. Най-честите обаждания са свързани именно с домашно и сексуално насилие.

"Линията става все по-популярна и все по-използвана, доколкото тя е конфиденциална и анонимна. Функционира денонощно, а в момента работи с подкрепата на Фонда към Министерски съвет за подкрепа на жертви на домашно насилие", обясни Катя Кръстанова-Караиванова.

Тя добави, че половината от страната все още не е обхваната от консултативни услуги и подслони за жертва на домашно насилие.

"Всички жертви на насилие изпитват едни и същи аналогични чувства. Те са чувство на срам, което е породено от обществените нагласи, че ти като си допуснал да станеш жертва на насилие, ти си си виновен. Това е другата голяма тема - вината, която се вменява от обществото и от извършителите на насилие. Безспорно има и огромен страх. Те се страхуват да търсят помощ, защото много често извършителите ги заплашват", обясни Катя Кръстанова-Караиванова.

По повод последния случай на насилие в столичен мол, тя добави, че във фондация "Анимус" работят с деца, жертва на всички форми на насилие.

"Работим и с децата, и с родителите. В някои от случаите имаме разпознаване от страна на родителите, че детето е станало обект на агресия в училище или в семейния кръг, когато става дума за сексуално насилие", посочи Катя Кръстанова-Караиванова.

По думите й, децата по-често преминават от жертви към агресори. Според Световната здравна организация занемаряването към детето бива физическо, образователно, здравно и емоционално. Огромният поток от емоционално занемарени деца често се превръщат в агресори, обясни Катя Кръстанова-Караиванова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна