Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи

Отново поискаха оставката на директора на Народния театър заради постановката "Оръжията и човекът"

Джон Малкович
Снимка: БТА

Пореден протест провокира отново постановката "Оръжията и човекът" на гостуващия режисьор Джон Малкович, която се играе тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" в столицата. Граждани се събраха отново на протест пред сградата на културната институция.

Въпреки недоволството на част от обществото директорът на театъра Васил Василев обяви, че няма да свали представлението от афиша на Народния театър.
Протестиращите срещу поставянето на пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" са категорични, че тя обижда българите и унижава народа ни. Те поискаха оставката на Васил Василев:

"На днешния знаменателен ден, когато е подписан Ньойския диктат, тук се поставя постановка, която е антибългарска. А това смятам, че е абсолютно недопустимо.

Те обиждат българския народ фактически.(...) като ги изкарват мръсни, некъпани, безкнижовни. И тази постановка дори не и цензурирана по някакъв начин, за да не обижда българите.  Аз не съм я гледала, но Малкович каза, че че няма да я цензурира".

"Аз съм тук, защото искам да покажа, че съм горда българка и че никога няма да се поддам на провокациите на чужденците, които ни гледат отвисоко, те не са с нищо повече от нас. Ние сме горд народ и (имаме) голяма държава";

"Като всички останали хора тук съм заради несъгласието си с такава постановка - и в Народния театър, и в България, и особено в тези дни. Защо ? Не искам да повтарям това, което казаха други хора, но това обезличава, най-меко казано, подвига, това, с което всички се гордеем на 6-ти септември и последвалите дни.

И сега изведнъж излиза, че тези, които са загинали  - по разказа на Иван Вазов, са загинали напразно. С това не съм съгласен, не го приемам и затова съм тук, но не съм там, където викат", споделиха участници в протеста.

Тази вечер граждани, организирани от ВМРО, се събраха на протестно шествие по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Те също се обявиха и срещу поставянето на "Оръжията и човекът" с режисьор в Народния театър "Иван Вазов". Организаторите съобщиха, че първоначалният маршрут на проявата е бил променен.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна