Варна се оказа едно от най-бохемските местав България. През 70-те и 80-те години става един от важните културни центрове у нас. Там са едни от най-известните ни творци. В този период има ярки прояви на свободомислия – легендарната театрална постановка "Полет над кукувиче гнездо" на Станчо Станчев, там се създава библиотека за фантастика "Галактика" и се превеждат едни от най-известните автори, разказа Мариана Първанова в интервю пред БНР.
Тя е автор на книгата "Бохемските места на соца – Варна", която е трета поред след описаните бохемски места в София и Бургас.
"В изобразителното изкуство във Варна се създава мощна група от 65 художника "Фабрика Вулкан". Колегите им от София ги наричат "калпазаните", защото създават международното бианале за графиката. А по това време те са млади художници и имат активен живот извън ателиетата и галериите", разказа Първанова и припомни, че Варна е домакин на Международния балетен конкурс и други значими културни събития.
"В третата книга става дума за паралелен живот на официозния, в който са се зараждали тези прояви на свободомислие и може да се научи само от живите участници. В книгата за Варна са включени 20 интервюта и не е пътеводител само на известните по онова време 18 заведения, а разказват хората, които са ги обитавали", сподели авторът на "Бохемските места на соца – Варна".
Тя коментира, че акцентът в книгата е върху хората на театъра и художествените изкуства, "но останаха извън нея операта и сценичното изкуство, балета".
След Бургас, София и Варна Мариана Първанова се е "прицелила" в Пловдив.
"Другото средище, което дава тон на всички срещи извън столицата е Пловдив, срещите там дават закваската на бохемите във Варна, защото са били техни ученици и приятели и са се учили от тях", допълни тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.