Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри, отправят от Фондация "Конкордия" – България

Коледният календар "25 дни доброта" провокира да бъдем активни граждани

Снимка: Радио София

25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача.

От 1 декември до Коледа, всеки ден предлага нова възможност да научим повече за социалната работа и да подкрепим деца и семейства в неравностойно положение.

Пред Радио София Ивета Бебова - комуникативен експерт и Станимир Георгиев - изпълнителен директор на фондацията споделиха, че целта е да провокират хората да бъдат активни граждани.

"Кампанията представлява един коледен календар, само че в него зад всяка дата не се крие лакомство, а едно предизвикателство, което да провокира хората да научат повече за социалната работа и най-вече за хората в нужда. Вчерашното ни предизвикателство беше да се изслуша епизод от нашия подкаст "Социалът говори", в който колегите са разисквали изключително важни теми", обясни Бебова.

25-дневното пътешествие запознава участниците не само с мисията и дейността на фондация "Конкордия" - България, но и с други значими каузи.

"Това е начинът да се случи промяната, ако всички са малко по-ангажирани, малко по-значещи, малко по-емпатични", каза Ивета Бебова.

През октомври от фондацията публикуваха Международен доклад, изготвен от тях, за детската бедност в Европа като наследствен социален проблем.

"Това беше едно от постиженията ни през годината. Когато си в проблематиката, ние работим в тази посока вече 15 години, забравяш да свериш къде се намираш. Наследствената бедност е голям проблем и съществува навсякъде. Основните причини са различни в различните национални контексти. Например в Молдова има 20 000 деца, които са изоставени. Те живеят без родителите си, които са в чужбина, за да изкарват прехраната. В България такъв феномен няма. Нашата част от този доклад се казва "Защото съм от малцинствен произход". Стана ясно, че основната причина за най-маргинализираните общности е тяхното изключване", посочи Станимир Георгиев.

Подробности за дейността на фондацията и успехите, с които изпращат годината, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени