Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

| обновено на 03.12.24 в 10:22 | Интервю
Снимка: unicef.org

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените".

Бистра Иванова разказа за опита на "Мулти култи колектив", организация, която от 13 години работи за интеграцията на бежанците в България. Според нея делът на чужденците в страната остава нисък – едва около 2% от населението, в сравнение с други европейски държави. Липсата на национални политики за интеграция, като езикови курсове и специализирани програми, е сериозно предизвикателство.

"При нас се наблюдават доста високи нива на ксенофобия, расизъм и дискриминация, което се вижда в проучвания на Евростат. Тези фактори възпрепятстват достъпа до жилища, работа, социална и културна интеграция, която е най-високият слой", сподели Иванова.

Тя отбеляза, че "Мулти култи колектив" използва практичен и човешки подход: организират събития, където бежанци и местни жители готвят и творят заедно, създавайки автентични приятелства. Според нея тези взаимодействия остават трайни и подпомагат истинската интеграция.

Украинските бежанци в България се възползват от временна закрила в рамките на Европейския съюз, която улеснява достъпа до трудовия пазар. Според Иванова, "бежанците от Украйна са по-привилегировани спрямо другите бежанци, пред които има повече пречки и по-дълги срокове за достъп до пазара на труда". В разговора беше акцентирано върху все още трудната реализация за бежанците по специалностите, които имат.

Ана Багряна, украинска поетеса, разказа за своите усилия в подкрепа на сънародниците си. "Така се запознах с 'Мулти култи колектив', предлагайки да превеждам, защото хората идваха стресирани и не разбираха езика", сподели тя.

Багряна инициирала летни лагери, където децата учат български, но обръщала внимание и на възрастните, особено пенсионерите. "Измислих женски арт клуб, в който правихме различни неща. Започнахме да ходим по музеи и концерти. По този начин се появява сигурност, че човек не е самотен тук", обясни тя. Благодарение на тези дейности много жени бежанки успели да намерят работа, а някои дори по специалността си.

Виктория Петрова от "Българския фонд на жените" разказа за подкрепата, оказана на организации като "Мулти култи колектив". "В първата година след войната, от 24 февруари, фондът успя да набере 200 000 лева за пострадалите от Украйна, основно жени и деца, идващи към България", отбеляза тя. В момента в страната се намират около 67 000 украински бежанци.

Фондът подкрепил 20 организации в 9 населени места, като през настоящата година работи с 9 организации, сред които и "Мулти култи колектив". "Философията на 'Българския фонд на жените' е нуждите да дойдат от целевите групи. Работим спрямо анализа на техните нужди", подчерта Петрова.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени