В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев.
Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От 1988 г. живее в САЩ. Сега преподава съвременна история и международни отношения в три колежа в Южна Калифорния.
Автор е на книгите "Към брега на свободата" (посветена на Никола Петков), "Границата", Fighting Evil with the Help of Satan. President Roosevelt and Joseph Stalin 1941-1945 и The Dark Side of the Crescent Moon, която се появи на българския книжен пазар под заглавието "Тъмната страна на полумесеца".
"Тъмната страна на полумесеца" излезе на английски и може да бъде намерена в "Амазон”. Както коментира авторът, в нея българският читател се запознава с възникването на радикалния ислям, както и с неговата стратегия в сунитската му и шиитска разновидности. В книгата има и много интересни и неизвестни подробности около американо-руските отношения.
По отношение на скандалите между България и РСМ, в Студио Банкеръ: История се фалшифицира, когато и двете страни лъжат, отбелязва бележитият историк във видеоинтервю за "Студио Банкеръ". Възможни и оправдани ли са политически сделки "минало срещу бъдеще"? Докъде може да доведе такъв подход?
Отговорът на Гунев е: "По отношение на историята – такъв подход не е възможен. Защото ще се появи изкушението фалшификациите да продължат и да се задълбочат. Казах вече, моят подход е историческата и политическата част да се разделят. А историята да се изяснява само с участието на международни експерти. Правилната позиция на българското правителство е категоричен отказ относно безусловното приемане на Северна Македония в ЕС."
В студиото на "Трамвай по желание" проф. Гунев е придружаван от друга митична фигура от българската историческа наука – приятелят и колегата Людмил Станчев, познат на аудиторията на БНР от дългогодишното си участие в историческия формат на Радио София "Часът на Клио".
Снимка – БНР