Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро. Това събитие, организирано от лектората по българистика във Фрайбургския университет, събра студенти и представители на академичната общност от 14 страни и 25 университета.
Асистент Генчо Банев, ръководител на лектората по български език в Атинския университет, подчерта значението на инициативата в ефира на предаването „Нашият ден“. Той нарече участието в организацията на подобно събитие „голяма привилегия“ и подчерта, че конференцията е уникална в историята на българистиката в чужбина. „Идеята е да бъде международен интердисциплинарен форум, в който да участват студенти, а не преподаватели“, каза той. Според него подобни форуми, насочени специално към студентите, са рядкост дори в други филологически дисциплини, а в българистиката те са изключение.
Банев сподели, че подобни инициативи са жизненоважни за българистиката в чужбина, защото позволяват обмен на идеи и културен диалог между студенти от различни държави и култури. В конференцията са взели участие студенти от различни академични дисциплини, което е обогатило интердисциплинарния характер на събитието.
Един от участниците – Костадина Ксиарху, студентка от Атинския университет, сподели личния си опит. „Реших да участвам в конференцията, защото това е прекрасна възможност да разговарям с други състуденти и преподаватели. Българският език е труден, но предизвикателствата ме мотивират“, разказа тя. Костадина е студентка по руска филология и славистика в Атинския университет. Тя изрази в разговоря своята благодарност за възможността да участва в такъв важен форум.
В дискусията се включи и и с Андраш Стевановски, бивш студент, който в момента е докторант в университета в Любляна. Той разказа за своя академичен път и необходимостта от подкрепа за лекторатите по български език и култура в чужбина.
Събитието отново постави акцент върху необходимостта от подкрепа за българистиката в чуждестранните университети. Лекторатите, освен че обучават студенти, също така популяризират българската култура и създават мостове между различни нации и култури.
Слушайте!