Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер.
Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е наредил на военните да създадат безопасна зона в Южна Зона, като целта е да се предотвратят терористични инициативи в Сирия. Така за първи път беше потвърдено, че израелските сили действат отвъд буферната зона в окупираните Голански възвишения.
"Не можем да позволим Сирия отново да бъде разделена", така реагира на новините турският президент Реджеп Ердоган, а от външното министерство на южната ни съседка обявиха, че Израел отново показва "манталитет на окупатор".
Според Сирийският център за наблюдение на човешките права Израел е нанесъл над 300 въздушни удара след свалянето на Башар Асад, като са поразени най-важните военни обекти в страната. Това включва промишлени предприятия в Алепо, складове за боеприпаси и център за изследвания до Дамаск, както и още мишени в други градове, включително срещу пристанище в област Латакия, където се намира една от руските военни бази в Сирия.
Сателитни снимки показват, че руски кораби са се изтеглили от базата в Тартус през последните дни.
Политик, свързан с ислямистката "Хаят Тахрир Ал-Шам", която поведе офанзивата срещу Асад, ще е временен премиер на Сирия. Мохамед Ал-Башир, инженер и специалист по ислямистката правна система Шария, до момента оглавяваше бунтовническото правителство в Идлиб, като в телевизионно обръщение обяви, че ще управлява до 1 март. Основната задача на властта му ще е поддържането на обществените услуги в условията на политически преход.
Би Би Си съобщава, че от днес банките и обществения транспорт в Дамаск отново работят. Тази и други медии показаха продължаващи трети ден празненства за свалянето на Асад.
Хиляди избягали сирийци сега се връщат през граничните пунктове с Турция и Йордания.
Пред "Ал Джазира" Гонсало Варгас Льоса от върховния комисариат на ООН за бежанците сподели следните впечатления:
"Говорех с едно семейство, което се връща в Идлиб. И четирите деца са родени в Ливан, където родителите им са останали през последните 12 години. Майката ми каза: "Най-после децата ми ще видят страната си". Има обаче и стотици хиляди, може би и милиони сирийци, които чакат и не са взели това решение".
ООН твърди, че 16 милиона души в Сирия имат нужда от спешна хуманитарна помощ след военните действия през месеца, а 800 000 души са били разселени.