Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания в планината

Снимка: БТА
Планината е много красива, но може да бъде и много опасна. Как да се подготвим за добро изкарване в зимната планина, обяснява планинският водач и спасител Ася Джамбазова. 

 Според нея, лавинната опасност е свързана с много условности като релеф, надморска височина, изложение и наклон на склоновете, така че не може да се каже, че сега навсякъде е опасно или безопасно. Като всичко, свързано с планината винаги има някакъв риск, особено, ако има наличие на снежна покривка. 

"Това, което може да се направи, е да се следят прогнозите за времето, да се следи какви са напътствията на хората, които се занимават с тази сфера повече. Ако има много висока лавинна опасност, често в канали като ПСС, Лавинната асоциация, има информация с предупреждения за конкретни места и конкретни склонове”, казва планинският водач и спасител Ася Джамбазова.

Няма екипировка, която да компенсира липсата на опит и знания, но без подходяща екипировка в планината не се ходи както през лятото, така и през зимата, казва тя. “Спецификите, с които трябва да се съобразяваме през зимата, са че температурите са много по-ниски. Денят е доста по-къс, т.е. имаме възможност да правим по-къси преходи и трябва да се съобразим с терена, защото наличието на снежна покривка може да ни забави.

Не трябва да се забравят топли обувки, хубави чорапи, многослойни облекло, което позволява да се събличаме, когато ни е топло, за да предотвратим изпотяване и намокряне на дрехите, и да можем да добавяме по един слой в зависимост от това дали вали, дали има вятър.

Не бива да се подценяват топлите ръкавици и шапки, както и да използваме и слънцезащитен крем през зимата, както и слънчеви очила, защото през зимата слънцето е много по-опасно, тъй като снегът отразява лъчите.

Освен това през цялата година е важно да се носи и челник, дори и да не се налага да се остава да се нощува в планината, заредени телефони, както и допълнителна батерия, телефонът трябва да се пази дори повече отколкото през лятото и да се държи на топло.

В случай на инцидент е важно да се звъни на европейския единен номер 112, защото винаги има кой да отговори, а и дори и да нямаме добра връзка на нашия телефонен оператор, може да се използва мрежата на друг оператор. Допълнително през системата на 112 има опция да се направи локализиране на хората, нещо, което много улеснява планинските спасители.

Чуйте повече за добрата подготовка в планината през зимата в разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени