44 елемента, вписани в периода 2008-2024 г. в националната Представителна листа на нематериалното културно наследство, са показани в експозицията "Живи човешки съкровища – България" в Зала 2 под купола на Ларгото.
Автори са чл. кор. проф. д. изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и арх. Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН).
Международната организация за наука и култура ЮНЕСКО започна да изгражда Представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство през 2008 година. От България веднага са вписани 5 елемента, първият от които са "Бистришките баби – архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", разказа пред БНР-Радио София д-р Милена Любенова.
Тя обясни, че процедурата за селекция и вписване се провежда всяка четна година.
Обикновено се вписват по 5 елемента. Изключения правят 2016 (10 елемента) и тази, 2024-та (8 елемента).
Д-р Любенова посочи, че живото наследство са тези традиционни знания, умения и практики, които все още са жизнени в локалните общности, които са значими и при тях се осъществява трансмисия между поколенията.
В изложбата могат да се видят фотодокументи и текстове по различните елементи в Листата. Представени са ритуали, занаятчийски практики, пеене, танци и други.
Сред вписаните тази година преобладават различни храни с техния начин на приготвяне (маджун, Кюстендилския зелник и др.).
Експозицията е реализирана с финансовата подкрепа на Министерство на културата. За нея са използвани архивни документи, съхранявани в Националния център за нематериално културно наследство, ИЕФЕМ-БАН. Осъществява с любезното домакинство на Регионалния исторически музей – София и ще може да бъде разгледана до 3 януари 2025 г.
Чуйте разговора на Христина Иванова.