От 1 януари 2025г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво.
Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София.
Обикновено нискоемисионни зони се въвеждат във връзка със замърсяването от автомобилния трафик. Българската столица, заедно с два полски града – Краков и Варшава, е сред първите населени места, в които се обявяват зоните с ниски емисии за битовото отопление, коментира пред БНР-Радио София Калина Цолова, анализатор в програмата "Енергетика и климат" на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Тя цитира статистически данни от 2021 г.), според които около 31 хиляди домакинства в София ползват отопление на дърва и въглища. От тях приблизително 1660 ще бъдат обхванати от забраната от началото на 2025 година.
"Започва се с общини, в които има най-малко домакинства с такова отопление, ефектът ще е малък. Но всички знаем, че имаме проблем с чистотата на въздуха в София и това е стъпка към подобряване на неговото качество и ще се отрази и на здравето на хората", коментира Цолова.
Столичната община няма веднага да налага глоби, първо ще кани домакинствата да спазват наредбата.
"Но трябва по-широка информационна кампания, с която да се обясни, че мярката не е прищявка, а е необходима за нашето здраве. Чистотата на въздуха засяга всеки един от нас – допълни анализаторът. – Невинаги говорим за енергийно бедни хора, например във "Витошката яка" живеят домакинства, които спокойно могат да си позволят друг вид отопление."
Проверки за спазването на забраната за отопление с твърдо гориво ще извършват служители на Столичния инспекторат. Засега те ще могат да влизат в домовете само с разрешение на собствениците.
При установено нарушение инспекторите ще закачат препоръка на входа с покана за включване в програмата та Столичната община, уточни Калина Цолова
Чуйте разговора с нея в звуковия файл.