33-тата българска полярна експедиция вече е на Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни страни. България, заедно с още 28 държави, управлява 1/10 от нашата планета, заета от най-южния континент – Антарктида. На основата на т.нар. Антарктически договор, който е без аналог в света, те ръководят в съгласие и взаимодействие цял един континент, богат на природни ресурси и полезни изкопаеми.
Програма "Хоризонт" на БНР стартира първото издание на рубриката си "Антарктическите хора – разкази за природата, науката и работата", в която ще ви запознаем с учените и техните изследвания и проекти на българската научно изследователска база на остров Ливингстън.
За втори път, в рамките на две поредни години, участник в експедицията е и колегата Марина Великова.
През февруари 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където в рамките на 2 месеца работеше върху своя аудио-визуален и изследователски проект. Скоро след прибирането на родна земя тя представи фотографската си изложба "Ледовете на Антарктика". Малко по-късно Марина показа и своите картини "Отпечатъци от Антарктика".
Днес, в първото издание на тази рубрика, тя ни среща с лицето на България на Антарктида – проф. Христо Пимпирев.
Учен и полярен изследовател, професор по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", председател и учредител на Българския антарктически институт, ръководител на ежегодните национални научни експедиции до ледения континент, автор на книги, на много документални филми. Човекът, поставил България на картата на Антарктида – първият българин, развял знамето ни на Южния полюс – на 8 януари 2013 г.
Рубриката "Антарктическите хора – разкази за природата, науката и работата" може да слушате всеки вторник в предаването "Хоризонт до обед", до края на април, когато завършва и българската полярна експедиция!