Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правната комисия прие на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс

Стою Стоев и Надежда Йорданова (ПП-ДБ) на заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси на НС - 7 януари 2025 г.
Снимка: БТА
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията.

Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни.

Трите законопроекта са на ПП-ДБ, "Възраждане" и на "Има такъв народ". Първите два са свързани директно с процедурата за избор на главен прокурор, която трябва да бъде финализирана на 16 януари, като там се предлага Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира така наречените трима големи в Съдебната система, а ако тези промени влязат в сила, да бъде стопирана процедурата.
Още в началото на заседанието обаче стана ясно, че членовете на Правната комисия имат други намерения, част от които те мотивираха и с преговорите, свързани с правителството, и подкрепата за така наречената "Декларация за санитарния контрол" около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало.
От "Има такъв народ" поискаха като жест към това, че са подкрепили да се гледат съдебните закони, да влезе в дневния ред тяхното предложение за промяна в Изборния кодекс.

Последваха искания и от други парламентарни групи, които имаха такива предложения, а от ГЕРБ предложиха в дневния ред на парламента да влезе и Законът за вероизповеданията.
Той е свързан с решението на Върховния касационен съд да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква.

На първо четене бяха приети и трите законопроекта за промяна в Закона за вероизповеданията, внесени поотделно от ГЕРБ, "Възраждане" и БСП, с които Българската православна църква - Българска патриаршия се обявява за единствен представител на източното православие в България. 

Правната комисия прие на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс, свързани с начина на гласуване, броенето на гласовете и състава на Централната избирателна комисия. Законопроектите са на ИТН, "Възраждане", БСП, два са от народни представители, които са от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България".

Всички предложения са мотивирани от последните нарушения, които следихме на изборите за 51-во Народно събрание.

Проектът на "Продължаваме промяната" предвижда да няма ръчно броене на бюлетини, а вотът да бъде отчитан чрез сканиращи машини.
От БСП предлагат броенето на бюлетини да става в регионални преброителни центрове. От "Възраждане" се предлага изцяло да отпадне гласуването с хартиена бюлетина.

Има предложение за обновяване на състава на Централната избирателна комисия след всеки състав, за да съответства той на актуалното състояние на парламента.

Единствено по законопроекта на "Възраждане" от двете фракции на ДПС гласуваха "против" или "въздържали се", тъй като той предвижда ограничаване броя на секциите в чужбина. 

Така, близо два часа след началото на своето заседание, депутатите от Правната комисия започнаха да обсъждат промените в Закона за съдебната власт, част от които предвиждат да бъде спряна на процедурата за избор на нов главен прокурор. 
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна