Разговор на Лили Големинова с кино журналистката Преслава Преславова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова.
Тя определи като заслужено престижното отличие за Деми Мур за ролята ѝ във филма “Веществото”, който е определен като комедия, въпреки че спада по-скоро към хибридния жанр хорър-комедия. Деми Мур беше номинирана в една категория, където имаше много силни актриси и големи имена, посочи журналистката. Самата Деми Мур при получаването на приза казва, че за 40-годишната си кариера във филмовото изкуство за първи път получава такава сериозна награда, а досега в Холивуд са я възприемали по-скоро като pop corn - актриса.
Според Преслава Преславова филмът "Веществото" (The Substance) е хубаво да се гледа от повече жени на 30+ години, защото тематиката е за остаряването, процесът на остаряване, желанието за вечна младост и това да приемеш себе си като жена, която вече не е млада, да се приеме каквато е, с всичките си недостатъци. Филмът поставя доста сериозни въпроси извън това, че е в комедийния жанр.
Филмът на годината обаче е "Емилия Перес" (Emilia Perez), за който, според Преслава Преславова тепърва ще се говори. Филмът е на френския режисьор Жак Одиар.Този филм също е с много хибриден жанр между криминале и мюзикъл. Целият филм е с изцяло испаноговорящ актьорски състав.
Идеята на филма е, че музикалните елементи, ако бъдат премахнати, ще остане единствено тегавата драматична криминална история за мексикански картел. Въздействащата част на филма идва именно от музикалните елементи. Лентата печели 4 награди - за най-добър филм, в категория “Мюзикъл”, за най-добър неанглоезичен филм, наградата за второстепенна женска роля на Зоуи Салдана, както и наградата за най-добра песен.
Отново на френски режисьор е биографичната лента за Морис Равел “Болеро” на Ан Фонтен, която за зрителите е позната от друг биографичен филм “Коко преди Шанел”. Филмът е дълъг, но много интересен, който разказва нещо много специфично - не само живота на Равел, но е фокусиран изцяло върху създаването на оркестровото произведение “Болеро”.
Друг забележителен музикален филм от фестивала тази година е този за Мария Калас - "Мария". “Анджелина Джоли прави за мен едно много интересно превъплъщение във филма за оперната прима Мария Калас “Мария”. Мнението за този филм е много разделено.
"Аз ще кажа, като човек, който е много голям фен на филма с Джеръми Айрънс и Фани Ардан - “Калас завинаги” на Франко Дзефирели. Тези два филма предават по съвсем различен начин съвсем различни периоди от живота на Мария Калас”, казва журналистката и посочва, че филмът с Анджелина Джоли се фокусира изцяло върху годините, когато Калас вече не може да пее.
Филмът е по-скоро за емоционалното ѝ състояние, в последните години от живота ѝ, когато цялата ѝ кариера вече е минала. Ролята на Анджелина Джоли е да покаже по-скоро жената Мария Калас и това, през което е преминала.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова