С премиера на Концерт за пиано и оркестър от Албена Врачанска Симфоничният оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на талантливата композиторка на 15 януари, сряда, от 19:30 ч. в Първо студио на Радиото. Програмата за концерта включва още Токата от Димитър Ненов в оркестрацията на Лазар Николов и Трета Симфония от Константин Илиев. Събитието е част от новия цикъл с българска музика на БНР, солист е Мартина Табакова, гост-диригент е Константин Добройков.
Вторият концерт за пиано и оркестър с подзаглавие Sogno premonitore е композиран от Албена Врачанска специално за Симфоничния оркестър на БНР и пианистката Мартина Табакова с подкрепата на Министерството за култура на Люксембург. "Особено съм признателна за тази помощ, защото проект от такъв мащаб отнема много време и усилия и е практически невъзможно да се реализира без инициативата и съпричастието на солист и оркестър", коментира композиторката. Компактен и рационално построен, този съвременен концерт звучи емоционално и преоткрива мечтателните състояния, така характерни за романтичния клавирен репертоар. Концертът носи характерните за соловите пиеси от клавирното творчество на Албена Врачанска пестеливост и максимално развитие на материала, без излишни елементи, но с подчертан интерес към контрастни съпоставки.
Албена Врачанска е завършила Националната музикална академия в София, където нейни преподаватели са Пламен Джуров, Александър Райчев, Божидар Спасов и Лазар Николов. През 1996 заминава за Люксембург, за да учи композиционни техники, музикален анализ и компютърна музика при Клод Ленерс. Оттогава живее и работи там и композира симфонични и камерни произведения, клавирни пиеси, опери и др. През 2007 получава Наградата за култура на община Есперанж за творбата си Gladius за електрическа китара и ансамбъл. През 2020 е композитор във фокус на Софийски музикални седмици, а през 2023 в Първо студио на БНР е световната премиера на радиооперата ѝ "Синьото пиано". Албена Врачанска е артистичен директор на фестивалите New Classic Stage и Les Concerts du Foyer Europeen. Носител на редица отличия, сред които Орден за заслуги на Великото херцогство Люксембург.
Пианистката Мартина Табакова е възпитаник на НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Учи при знаменити педагози като професор Дмитрий Башкиров и Марина Капацинская и в майсторските класове на Борис Блох, Жан-Бернар Помие, Огустен Дюме, Паоло Поличе, Венцислав Янков, Панчо Владигеров – младши, Пламена Мангова, Влад Димулеску и други. Първият й албум „Виртуозни клавирни шедьоври“ излиза през 2021 г. Лауреат на национални и международни конкурси, носител на приза „Млад музикант на годината 2019“ заедно със Зорница Иларионова.
Програмата на събитието разполага Концертът за пиано и оркестър на Врачанска в смисловата рамка на Токата от Димитър Ненов и Третата симфония от Константин Илиев. Новатори, превърнали се в класици, авторите на откриващото и финалното произведение са свързани професионално с Радиото и духовно помежду си.
Пианист, композитор, архитект, публицист и пръв музикален уредник на Радиото, Димитър Ненов е ключова фигура в българската култура през първата половина на XX век. Ярък и самобитен пианист с международна кариера, той е композитор-модернист с уникален почерк. Клавирните творби заемат важно място в музикалния му път, а неговата Токата е сред най-прочутите и изпълнявани творби за пиано в българската музика изобщо. Димитър Ненов я композира между 1939 и 1940, като я изпълнява лично премиерно и многократно след това. Композиторът Лазар Николов е ученик на Димитър Ненов с особен пиетет към личността и творчеството му. През 1980 г. той оркестрира Токата за симфоничен оркестър, убедително и вярно на духа на многопластовата космополитна фигура на Димитър Ненов.
Вечерта ще завърши с Трета симфония от Константин Илиев. Композитор, диригент и педагог, Илиев е ярък представител на българския музикален авангард с ключова роля в развитието на националната култура. Завършва Музикалната академия с композиция при проф. Панчо Владигеров, дирижиране при проф. Марин Големинов и цигулка при проф. Владимир Аврамов. Работи като музиколог в Радио София, след което се отдава на диригентска работа. Основава Симфоничния оркестър в Русе, диригент е на балета на Софийската опера, на Русенския симфоничен оркестър, Русенската опера, Варненския симфоничен оркестър и Софийската филхармония. Създава оперни, симфонични, кантатно-ораториални, камерни и други произведения, пише и книги, една от които е за Лазар Николов.
Създадена в началото на 50-те години на XX век, Третата симфония на Константин Илиев е посветена на неговия приятел и съмишленик Добрин Петков. Премиерата ѝ е във Варна под диригентството на автора. Десет години по-късно Константин Илиев я преработва и я представя в София.
Константин Добройков е главен диригент и художествен ръководител на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" от 2022 г. В периода 2013–2022 г. е диригент и част от ръководния екип на Държавна опера Пловдив. От 2016 г. е диригент и на Sofia Record Factory, a през 2021 г. получава номинация за "Грами" като диригент на един от издадените от компанията албуми. През 2018 г. Добройков дебютира със Софийска филхармония, а от 2016 г. е регулярен гост-диригент в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. През 2014 г. започва колаборация с Държавна филхармония-Кошице, Словакия, където дирижира многобройни концерти в няколко поредни сезона, работи и със Симфоничния оркестър на Словашкото радио, Братислава, както и с водещия камерен ансамбъл Синфониета Братислава. От 2011 г. до 2013 г. е асистент-диригент на Boston Civic Symphony Orchestra, САЩ.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.