Председателят на парламента Наталия Киселова заяви, че не трябва да се допускат елементарни провокации между България и Република Северна Македония и подчерта, че София държи на евроинтеграцията на Скопие. Тя направи коментара по време на отбелязване на столичния площад "Св. Неделя" на 80-тата годишнина от "Кървавата коледа", когато във Вардарска Македония са били избити хиляди хора с българско самосъзнание.
"Елементарни провокации могат да влошат отношенията между две държави. Българската държава разчита на нашите съседи да се върнат на масата на преговорите и да не поддържат, че трябва да има предоговаряне, защото това вече е предоговаряне с Европейския съюз, а не с България. Предстои ни доста тежка година - и вътрешнополитическа, а и сигурно във външнополитически аспект ще има сериозни промени, но това, което мисля, че е неизменно, е Република България да държи на интеграцията на нашите съседи в Европейския съюз", посочи Киселова.
Председателят на клуб "Иван Михайлов" в Битоля Любчо Георгиевски отбеляза, че със събитията, свързани "Кървавата Коледа" е бил направен опит за заличаване на историята на българите в тогавашните граници на Югославия:
"Нещата не са много променени, единствено, че не ни убиват като по време на "Кървавата Коледа". Преследват българите в Република Северна Македония, предизвикват съдебни дела, заличават ни клубовете и най-накрая не ни вписват в Конституцията. Българската държава в последните години има един континуитет на политиката спрямо Република Северна Македония и спрямо българите в Република Северна Македония. Ние ги призоваваме да продължат с подкрепата, която ни я дават".
В храма "Света Неделя" дошлите запалиха свещ в памет на избите.
Македонската "Кървава коледа" започва на 6 и 7 януари 1945 година с избити - без съд и присъда, голям брой хора от интелигенцията с българско самосъзнание, както и с други гонения и репресии на българите във Вардарска Македония, която е в рамките на Югославия по времето на Тито, а и след него. Процесът се развива в контекста на плановете на Коминтерна и на Белград за "Балканска Федерация" в средата на 40-те години на миналия век, паралелно с процеса на насилствена македонизация на населението в Пиринска Македония.