Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Теодора Пенева:

България не трябва да бави изготвянето на Социален климатичен план

Снимка: WWF България

До 30 юни т.г. България трябва да предостави разработен и добре аргументиран Социален климатичен план, за да започне реална подкрепа за домакинствата в енергийна бедност.

Целта е да се смекчат последствията за транспорта и сградите от 1 януари 2027 г. от очакваното поскъпване на горивата.

"Трябва да действа година по-рано, а две трети от мерките да са дългосрочни", коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Теодора Пенева - изследовател от Института за икономически изследвания към БАН и старши експерт „Климат и енергия“ във WWF България, един от най-изявените експерти по темата „Енергийна бедност“.

Общият размер на финансирането за България е 2.28 млрд. евро, които страната ни ще получи за периода от 2026 до 2032 г.
С тях ще бъдат подпомогнати финансово:

  • уязвими и енергийно бедни домакинства, включително тези с ниски и средни доходи;
  • уязвими микропредприятия;
  • уязвими потребители на транспорта.

Доц. Теодора Пенева / Снимка: Катя Василева

За домакинствата в сградите ще бъдат дадени около 1 млрд. лева. Забавихме се много с разработката на мерките за повишаване на енергийната ефективност от Социалния климатичен фонд, изпуснахме и европейско финансиране. Вече действа работна група към Министерския съвет и е добре тя да се разшири с представители на НПО, бизнеса, добави доц. Пенева.

Тя изрази своите притеснения, сред които дали финансовите ресурси ще бъдат насочени към обновяване на сгради със 100% грант, дали ще се дават за социално бедни, кой ще създаде информационната система.

"Прагът за енергийна бедност вече достига 848 лв. средно за страната. (Бел.ред: енергийно бедно е домакинство, което е под линията на бедност след разходите за енергия) Механизмът трябва да се разработи, а липсва яснота. Важно е дали правителството ще съумее да изпълни нормативните изисквания, за да се използва системата. Политиците трябва да разберат, че няма грешна стъпка, ако се разработи този механизъм. Той само може да ни подготви за кризи", отбеляза още доц. Теодора Пенева.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна