Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия не допусна разглеждане по същество за връщане диференцирана ДДС ставка за заведенията за хранене и нулевата за хляба

Бюджетната комисия прие текстове от Законопроекта за приходите и разходите

Сред тях - за компенсации за бизнеса заради скъпия ток

Депутатите от ПП-ДБ Венко Сабрутев, Асен Василев и Мартин Димитров (от ляво надясно) на заседанието на Комисията по бюджет и финанси - 14 януари 2025 г.
Снимка: БТА

Бюджетната комисия на Народното събрание не допусна разглеждането по същество на запазването на нулевия данък добавена стойност върху хляба и брашното и 9-процентната ДДС ставка за ресторантьорите. Текстовете бяха предложени между първо и второ четене на Законопроекта за събиране на приходите и извършване на разходите от групата на "ДПС – Ново начало".

Не бяха допуснати и редица предложения на "Продължаваме промяната – Демократична България", сред които и възстановяването на вноска върху вноса и транзита на руски газ.

Приети обаче бяха компенсациите за бизнеса заради високите цени на тока. 

От началото на годината хлябът, брашното и ресторантньорските услуги се облагат с 20% ДДС, тъй като изтече временната мярка, наложена заради Covid пандемията.

От "ДПС – Ново начало" внесоха и отделен законопроект, с който завинаги се възстановява нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, както и допълнителни текстове в законопроекта, който трябва да уреди държавните финанси до приемането на редовен бюджет.

Бюджетната комисия обаче не допусна и двете предложения за разглеждане по допустимост, което разгневи вносителя им Йордан Цонев:

"Бъдещото управляващо мнозинство реши, че цената на хляба за българските граждани е недопустим въпрос в Бюджетна комисия и го отхвърли. Подчертавам, гласуваха против от бъдещото управляващо мнозинство". 

Не бяха допуснати за разглеждане и редица предложения на ПП-ДБ, сред които възстановяването на вноската от 20 лева за мегаватчас при пренос на руски газ: "Която дава приход от 3 милиарда лева на година по съществуващите договори за транзит", коментира съпредседателят на ПП Асен Василев и посочи, че с други отхвърлени предложения на парламентарната група редица сектори могат да се окажат без пари: 

"Няма гарантирано финансиране за програмите за спорт и изкуства във всичките училища, няма гарантирано финансиране за транспорта на ученици в труднодостъпни райони". 

Колко ще бъдат учителските заплати до приемането на редовен бюджет? "Учителските остават на нивата към 31 декември 2024 до приемането на Закона за бюджета", каза Василев. 

Отхвърлено бе и предложение на ПП-ДБ за ограничаване на размера на разходите, особено свързани с проекти на Общини. Така или иначе обаче текстовете дават възможност за харчове само до размера на приходите.

Когато става дума за големи капиталови проекти: "Въпросът е по-скоро откъде ще се намери финансиране за проектите, защото Член 87 казва - до размера на приходите", обясни министър Людмила Петкова.

Според парламентарния правилник всички текстове могат да бъдат гласувани за допустимост и в пленарната зала.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна