Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември.
Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната.
Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), изчислен по европейската методология, през декември месечната инфлация в България е била 0,3%, като запазва нивото си от предишния месец, а годишната инфлация е 2,1% при 2,0% през декември 2023 г. Средногодишната инфлация за последните 12 месеца е 2,6%.
Именно тези данни се вземат предвид при изчисляване на готовността на България за членство в еврозоната, като средният темп на инфлация за последната една година - преди прегледа на резултатите - не трябва да превишава с повече от 1,5% този, който съществува в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
Към момента това е последният критерий от договора по Маастрихт, който страната ни не изпълнява.
По данни на Евростат, най-ниската инфлация на годишна база в Европейския съюз е регистрирана в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), Люксембург, Финландия и Швеция (1,6%), като последната държава не е част от еврозоната. Най-висока е инфлацията в Румъния (5,5%) и Унгария (4,8%).
Графика на годишната инфлация през декември 2024 г. в Европейския съюз
Вчера бившият служебен финансов министър Людмила Петкова, която остава в екипа на министерството като заместник на Теменужка Петкова, изрази очакване България да поиска извънредни доклади за изпълнението на критерия от ЕК и ЕЦБ до края на януари.