Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Енергетиката ни продължава да е най-силно зависимата в Европа от Русия"

Руслан Стефанов: Интересът на България е да прекрати вноса на газ през Турски поток

"България е в уникално силната позиция да не загуби от това"

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Юлияна Корнажева

От гледна точка на здравия разум е напълно основателно да се очаква да има още допълнителни санкции срещу Русия и да се следи изпълнението на наложените. Интересът на България е да прекрати вноса, като прекрати вноса през Турски поток, защото това е интересът и на ЕС, и САЩ.

Това каза  Руслан Стефанов в интервю пред БНР. В предаването "Събота 150" той коментира наложените санкции от САЩ със спирането на руски танкери с петрол и ще спре ли Орбан европейските санкции.

"България разбира се е в уникално силната позиция да не загуби от това. Ние можем да пренасяме втечнен газ през договора, които имаме с Боташ и с Гърция, и можем да го заменим. Това, което виждаме в момента е отказ или невъзможност на българските политици да се възползват от тази силна политика на България и това продължава много година", смята Стефанов.

Според него българската енергетика продължава да е най-силно зависимата в Европа от Русия и стратегически, преди и сега, остава основен проблем на българската външна политика".

Миналия петък САЩ наложиха най-значимите енергийни санкции на Русия заради нахлуването в Украйна. И те са наложени там, където най-силно ще я заболи руската икономика – петролния сектор.

"Те са пореден съществен удар, както се вижда и ефекта. По-важното, което демонстрират е една прелюдия на обявената от президент Тръм политика "мир чрез сила". Те показват, че възможностите за налагане на допълнителни санкции и затягане, и изпълнение са съществени. И тези възможности се увеличават с идването на администрацията на Тръмп", каза Стефанов.

Той обясни, ме има допълнителни индикации, че санкциите още по- внимателно ще се гледат и от Китай, "която имат желание да поддържат отношения със САЩ":

"На пазара цената е сравнително висока, а това не е добре за Китай и ще упражни натиск да се търсят алтернативни пътища. Мисля, че ефектът е повече от ефективен, както спирането на тези танкери така и покачването на цените на петрола. И да не забравяме, че на пазара има допълнителни възможности, тъй като ОПЕК има възможност да увеличи производството. Това може д увеличи ефекта върху руската икономика."

И допълни:

"Трябва да се помисли за налагане на допълнителни санкции и налагане на нови. В България и Европа излезе информация, че има голям трансфер на технологии. Турция, ОАЕ участват в заобикалянето на тези санкции. Прилагането им трябва да има по-сериозен евромеханизъм за изпълнението.  А Европа още няма общ механизъм за налагане на санкции."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна