Това каза пред БНР Христо Римпопов от Клуб Z за постигнатото примирие в Близкия изток в навечерието на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като американски президент.
Заслугата е и на двамата президенти. И двамата – и Байдън, и Тръмп могат да бъдат доволни, че ще настъпи временно прекратяване на огъня, изтъкна той за ролята на Тръмп за споразумението между Израел и "Хамас".
В най-добрия случай може да се надяваме на някакво замразяване. Нито Путин, нито Зеленски биха се съгласили на пълно примирие, смята Римпопов относно войната в Украйна и заявките на Доналд Тръмп да я прекрати.
"Към този момент инициативата в Украйна е на страната на Русия. Основният проблем на Украйна е, че просто няма войници. Войниците на фронта са изморени, няма кой да ги замени."
В случая с Гренландия журналистът вижда анонсирани "крайни мерки, на които Дания не е склонна да се съгласи".
По казусите с Канада и Мексико и изявленията на новоизбрания американски президент Римпопов посочи, че "тези твърдения може да не са опасни, но са вредни" и това създава несигурност сред съюзниците на САЩ.
"Тези 5% са непосилни за повечето държави. Те са непосилни дори за САЩ в известна степен. Тръмп вдига много, за да получи малко по-малко", коментира Христо Римпопов по темата с бюджета за отбрана на страните от НАТО.
Може би ще се организират депортации на милиони, но тук възникват чисто логистични проблеми, отбеляза журналистът във връзка с проблема с миграцията и границата с Мексико.
По друг въпрос – за подмяната на 50 000 федерални служители "с негови лоялисти", Римпопов предположи, че Тръмп ще се опита да го направи като ответна реакция срещу дълбоката държава, но няма да е толкова лесно и това би продължило години.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.