Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор".
За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за работа с млади хора (от 13-15 до 30 години), взаимодействат с тях на терен, по места, обясни пред БНР-Радио София Любен Георгиев от организацията:
"Когато дадеш голям диапазон на действие и свобода, младите хора изказват мненията си, предлагат и новаторски идеи. Младежките работници ще бъдат групови ментори, не индивидуални, участниците в Академията ще менторират неформални младежки групи. Може да изпълняват функция на консултант, на ръководител на екип или да бъдат част от самия екип. Искаме да предоставим работещ инструмент от гледна точка на оскъдността на ресурси и други предизвикателства. Младеж, които е реализирал някаква инициатива, има по-широк хоризонт пред себе си. Има самочувствие и перспективи. Със знания и практически действия искаме да насърчим поколение от млади хора, които са по-отракани и инициативни. Убедени сме, че ефектът е дълготраен".
По думите на Георгиев, младежката работа не е нещо ново за България. Имаме младежки домове, в които деца и младежи се занимават в областта на изкуствата, често пъти към общински центрове и читалища. Но не само в малки селища, а и в по-големи градове понякога е трудно да се намерят хора за младежки работници.
В това отношение финландската система е една от най-добрите, Сърбия също е по-развита от нас.
Младежкият работник "ползва много шапки", устойчивостта е важна за такъв човек. Той не налага решения, а слуша младите хора и заедно с тях реализира нещо, обясни още Любен Георгиев.
Срокът за кандидатстване в Академия за младежки работници "Мисия Ментор" вероятно ще се удължи от края на януари до средата на февруари.
Обучението ще е 3-степенно и започва в края на февруари.
Чуйте разговора на Лили Големинова.