Това мнение изрази пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на страната ни в Съединените щати, след клетвата на новия американски президент Доналд Тръмп, който влиза в Белия дом за своя втори мандат.
"Президентът Тръмп спомена само три държави – Китай, Мексико и Панама. Нямаше споменаване на Украйна, обаче имаше важно внушение – че няма да се харчат повече американски пари за укрепване на чужда сигурност, на чужди граници. Това е внушение как ще се развиват отношенията в областта на сигурността и с ЕС", посочи Поптодорова.
Имаше много интензивни разговори в последните седмици между двата екипа – на Тръмп и на Байдън, не само по темата за Израел, но и как да се подходи относно войната в Украйна. И двете администрации са съгласни по един ход – замразените руски активи да бъдат практически използвани в подкрепа на Украйна – нещо, на което се съпротивлява Европа, поясни тя. По думите ѝ в близко бъдеще се очакват по-ясен замисъл и "по-ясна програма" за ситуацията в Украйна.
"Ясно е, че е много голяма илюзия да очакваш да спре войната в рамките на един ден. Може би затова нямаше никакво конкретно споменаване".
Няма изненада в напускането на СЗО и Парижкото споразумение за климата от страна на САЩ. Самото назначение на Робърт Кенеди – младши и неговите ярки позиции подсказваха това, отбеляза още дипломатът в предаването "Преди всички".
Сериозни промени вече са се задали. Те ще продължат, смята Елена Поптодорова във връзка с отзвука и отражението в Европа на избора на Тръмп за втори мандат.
Тя подчерта, че Европа не бива "да не се оставя на последствията от взети решения", без да може изяви собствената си гледна точка, защото "все повече ще се говори за интереси – и национални, и колективни по отношение на сигурността".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.