Евродепутати се разделиха по въпроса за ролята на Акта за цифровите услуги в ЕС и ролята на американските милиардери върху влиянието на социалните платформи в Общността.
Заместник-председателят на Европейската комисия за технологичния суверенитет, сигурност и демокрация Хена Виркунен заяви, че актът не е цензура, а инструмент за премахване на незаконно съдържание и даде като един от примерите намесата на "ТикТок" в президентските избори в Румъния. Тя подчерта: "Откакто Актът за цифрови услуги започна да се прилага, 25 много големи онлайн платформи и интернет търсачки бяха обозначени и бяха започнати не по-малко от 10 процедури - една срещу Х, три срещу "ТикТок", една срещу "Али Експрес", две срещу "Мета" - съответно "Фейсбук" и "Инстаграм" и една срещу "Тему".
"Това, което преди време беше възможност да свърже хората, днес се е превърнало в опасно оръжие в ръцете на тези, които искат да подкопаят нашите институции", подчерта ръководителката на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия, визирайки намесата на големи платформи в демократичните процеси на ЕС.
"Хората от социалните медии не са глупави и не се преструвайте, че защитавате демокрацията, като въвеждате цензура", каза Милан Угрик от "Европа на суверенните нации". Алек агуи Салиба от социалистите пък акцентира върху ролята на американските милиардери, които застрашават демокрацията в ЕС. "Не можем да приемем тези провокации, особено подкрепата на Мъск за крайната десница в Германия", бе категоричен той.