Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 февруари, от 19.00 часа

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и валдхорна, класическа китара и тамбура. Той е един от талантливите млади диригенти, композитори и аранжори, доказали се у нас и в чужбина. Автор е на концертна, филмова музика и множество оркестрации и аранжименти.

Солисти са Гергана Димитрова (вокал), Христина Белева (гъдулка), Димитър Христов (тамбура), Борис Костадинов (пиано) и самия Костадин Генчев (кавал).

Костадин Генчев е композитор, аранжор и изпълнител в Оркестъра за народна музика на БНР от 1993 до сега. Пред Радио София той сподели, чеименно в смесването на етно музиката с класическата музика намира своя път.

"Концертът "Петолиния и вдъхновения“ е на 70% класическа музика с добавка и свеж полъх от фолклорната ни музика, с гостуването на мои колеги и приятели, с които работим от дълги години заедно“, каза Костадин Генчев.

За първи път публиката ще чуе "Малка сюита за кавал, корна и кларинет“. Творбата е в три части и разкрива богатството на музикалните диалози между тези инструменти. Концертната програма включва и други премиерни произведения, всяко от които разказва собствена история. Композицията "Петел играорец“, лиричната пиеса "Полъх от южното море“ в характерния 5/8 ритъм. Особено място заема и песента "Писмо ти е дошло“, изпълнена от Гергана Димитрова с аранжимент, който преплита класическо звучене с мелодичната традиция на Пиринско. В програмата ще прозвучи и "Шопско скерцо“ – композиция за соло пиано, представена от 12-годишния Борис Костадинов.

"Аз поканих моя приятел Любомир Денев-син да дирижира музиката. Моята идея като цяло беше да поканим млади музиканти, някои от тях са още ученици в Музикалното училище, други са студенти в Академията, да се сблъскат с фолклора, с неравноделните ритми в музика, която не е лесна и за тях е голямо предизвикателство", посочи Костадин Генчев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна