Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Пленумът на Висшия съдебен съвет единодушно реши да прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението бе подкрепено от всички 17 присъстващи на заседанието членове. То бе свикано от министъра на правосъдието Георги Георгиев и е вследствие от обнародването в "Държавен вестник" на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.

Така Борислав Сарафов вече не е кандидат за обвинител №1. 

"Съгласно Закона за изменение и допълнение на ВСС, оттук нататък той може да изпълнява тези функции още шест месеца", обясни членът на прокурорската колегия на ВСС Огнян Дамянов.

Следващи процедури за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния Административен съд - също вакантна позиция, ще могат да бъдат открити от нов състав на следващ Висш съдебен съвет. Срокът, даден в ЗСВ, е шест месеца.

Спасяване на парите по плана за възстановяване и борбата с бавното правосъдие ще са сред приоритети на новия правосъден министър, който за първи път председателства заседанието на ВСС.

"Някои политици говорят за спиране на процедурата, това е невярно, заблуждаващо. Има разлика между спиране на процедура, защото, когато бъде спряна, тя може да продължи. Тази процедура трябва да бъде прекратена. Следваща може да бъде проведена от ВСС с избрани нови членове, съобразно изискванията на закона", обясни министър Георгиев пред журналисти преди началото на заседанието.

Като депутат от ГЕРБ Георги Георгиев в Правна комисия гласува "против" забраната Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира така наречените "трима големи" в съдебната система. В зала обаче промени вота си. 

"Тези текстове не се отличават с правна изящност или прецизност. Това бяха част от съображенията, на които обърнахме внимание на колегите. Волята на мнозинството обаче е ясна и тя, включително и на моите колеги от парламентарната ни група, огромно мнозинство получиха тези предложения в зала, където е решаващото гласуване. Това, което има значение, е окончателният текст", обясни той.

Днес като министър обясни, че този обрат е бил в резултат на ясната политическа воля в подкрепа на тази забрана, но призна, че текста "не се отличава с правна изящност и прецизност".

Георгиев коментира и обструкциите на представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев, който миналата седмица определи тези промени като противоконституционни и каза, че вероятно ВСС ще търси орган, през който да сезира Конституционния съд. 

Според новия правосъден министър, не е работа на Съвета да се произнася по съответствието на един закон с Конституцията, но иначе било нормално един орган, чиито права са ограничени, да не е щастлив от това.

По-късно през деня Борислав Сарафов се срещна с патриарх Даниил. На срещата изпълняващият функциите главен прокурор е изразил категоричната си убеденост, че Българската православна църква е единна и неделима и е подкрепил предложението на главата на Църквата предметът "Религия и православие" да стане част от задължителната учебна програма.

По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна