Доверието на радиото, и в частност на БНР, до голяма степен се дължи на неговите специфични характеристики. То е глас, който има възможност да стигне до душата и до мисълта на хората. То предоставя комуникация, която в ерата на високите технологии – колкото и да е парадоксално – все повече липсва. Неслучайно аудиото намира нови формати, които стават популярни (подкастите).
Това отбеляза при гостуването си в БНР-Радио София Ирина Недева, един от знаковите гласове в БНР, водещ на "Хоризонт до обед" по едноименнета програма в БНР. В момента Недева е вицепрезидент на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ). Наскоро получи националния орден на Република Франция за заслуги в сферата на журналистиката, защитата на човешките права, доблестта и хуманизма.
Въпреки че е завършила философия, в БНР тя идва след конкурс през 1993 г. От тогава досега е станала свидетел и участник на различни събития.
По думите ѝ, не е случайно общественото радио има висок рейтинг и доверие сред аудиторията си.
"Имаме нужда от информационна журналистика и от публицистика. А "Хоризонт" е основната информационна програма. Много частни радиостанции копират(ха) тази програма на БНР, сутрешните блокове на телевизиите – също.
Чрез радиото споделяме общо пространство, попадаме в една мрежа, която ни задържа, спасява, когато пропадаме - при самотност или под влияние на някакъв информационен балон.
Сред другите обяснения за високото доверие и слушаемост Недева вижда и факта, че през годините на прехода в и от БНР са се случили няколко примера за съпротива срещу опити и форми на цензура – от средата на 90-те години и след това, през ХХI век, когато ефирът на "Хоризонт" беше спрян.
"Живеем в ерата, когато навсякъде има кризата на доверието, включително и в сферата на медиите. Свидетели сме, че някои от тях станаха жертва на други медии. Още помним водените медийни войни. Все още активно режем клона, на който седим. Конкурираме се по непродуктивен начин – по хоризонталата, вместо да е по отношение на по-високото качество. А е добре да се радваме на добрата журналистика, където и да е тя", смята Ирина Недева.
И допълни, че вижда бъдещето на радиото като красив танц с високите технологии. Ще има разширяване възможностите на обхвата. Дигиталното ще подпомага, но броудкастингът няма да умре.
"Представям си много експерименти, свързани с аудио форматите. Това бъдеще ще бъде вълнуващо."
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.