Тази седмица изказване на американския президент Доналд Тръмп за Газа породи остри реакции по света. При визитата на израелския премиер във Вашингтон Тръмп заяви, че Щатите ще поемат контрола върху палестинския анклав. Критиките не повлияха на Тръмп и той повтори това намерение.
На пресконференцията с Нетаняху Тръмп предложи палестинците да напуснат Газа и да отидат някъде другаде.
Белият дом се опита да поуспокои критиците като посочи, че Тръмп е имал предвид временно напускане, а не перманентно. Няма публично заявено съгласие на нито една арабска държава да приеме палестинците от Газа. Египет и Йордания много ясно се обявиха против опити да се изселят палестинци на техни територии. Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш отправи предупреждение срещу "каквато и да е форма на етническо прочистване, и че в търсене на решения не трябва да влошаваме проблема".
От няколко дни екипът на Мъск поставя на тръни федерални служители в американската столица. Говореше се за разпадане на агенцията, която отговаря за международни помощи USAID, говори се за затваряне на Департамента по образование. Отделно Тръмп предложи на федералните служители да си подадат оставка сега и да получават заплата до края на септември като в противен случай не може да се гарантира работното им място. Подобно предложение се отнася до по-голямата част от 2.3-те милиона федерални служители.
Отделно видяхме замразяване на средства по програми. Това са неща, които са на федерално ниво, но те оказват влияние и на частния сектор. Неправителствени организации и малки бизнеси са принудени да правят съкращения. Към момента се смята, че няколко хиляди работни места в частния сектор са загубени през първите 2 седмици от началото на мащабните промени.
Според Института Брукингс над 7.5 милиона американци заемат работни места директно свързани с федералното правителство.
Мъск оказа помощ на Тръмп за изборите като дари 288 милиона долара за кампанията му. Сега милиардерът провежда мисия със заявената от него цел да спести на държавата 4 милиарда на ден. Хората от неговата група за „правителствена ефективност“ влязоха в различни ведомства и с това породиха доста притеснения за достъп до чувствителна информация.
Хора от федералното правителство – бивши и настоящи служители, цитирани от местни медии казват, че действията на екипа на Мъск изглежда нарушават федерални закони. И вече се говори за случаи в някои агенции на вътрешни възражения. Заформят се и дела като този път изглежда, че именно в съдебната зала ще се оказва най-голямата съпротива на Тръмп.
Подробности по тези теми чуйте в анализа на Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".