Според него Пеевски се занимава с "измислени врагове". Гражданските организации са изключително важни за демокрацията, подчерта той и добави: "Гледали сме го този филм исторически - за формите на насилие и фашизъм".
"Има решение на Съда на ЕС, в което се казва, че унгарският закон за чуждестранните агенти противоречи на правото на ЕС. ЕК е предупредила България въобще да не си помисля да прави подобни неща, защото ще бъде осъдена. Ако искаме отново да плащаме за безумията на решенията на един парламент, може да го направи", коментира Теодор Славев в интервю за предаването "Преди всички".
Обикновено в НС, когато нещо е спешно, е грешно, констатира още той във връзка с темата за попълването на регулаторите.
Ние сме призовавали НС незабавно да открие тези процедури за регулаторите, но начинът, по който това ще стане, не е за подценяване, отбеляза Славев. По думите му в момента има 18 органа с изтекъл или предсрочно прекратен мандат и два, които не са конституирани. Той допуска, че за 10-те органа, за които миналата седмица в комисии минаха процедурните правила, вероятно има предварителна договорка за квотното разпределение. Според него процедурните правила са бланкетни и не завишават стандартите. За него те са кратки и съкратени. Процедура под 2 месеца не създава възможност хората да се запознаят с кандидатите, категоричен бе той и подчерта:
"Няма нагласа в управляващите да проведат тези процедури автентично".
Според него процедурните правила, минали през комисия, противоречат на Закона за съдебната власт. В този смисъл той акцентира на ВСС и Инспектората към него.
"Ако няма избран, този ВСС ще продължи да действа, което устройва в пълна степен статуквото. И да се смени, и да не се смени - и в двата случая печелят от това", смята той.
В публикацията от БИПИ отбелязват липсата на анализ за регулаторите, за да могат да бъдат номинирани най-подходящите. В специализираните комисии трябва да се направи този анализ и да се види какъв мандат ще се даде на този орган като водене на политики и на тази база да се търсят хора, обясни Славев. По думите му това никога не е правено.
"По същество няма никакъв дебат за управлението на тези органи.(...) Как една партия се е спряла на точно определен човек, какви са мотивите, каква му е експертизата - такова нещо няма и не сме и виждали", подчерта още той.
"Темата вече стана централна. Тези назначения няма да се случат без зоркото око на обществото мнение да ги наблюдава. Каквито и процедури да измислим, колкото и да са добри, ако няма разбиране в политическия ни елит, че за да функционират естествено тези регулатори, партиите трябва да се самоограничат от това да инициират политическо влияние в тях - нищо няма да се случи", категоричен бе Славев.
От 2013 г. натам са проведени 80 процедури, 47 са завършени с избор. От тях в 52 от случаите имаме 1 човек за 1 вакантно място, което е близо 80% състезание с един кон, отчете той. Според него няма да видим промяна: "Не се вижда от проектите на процедурни правила". Той отправи предупреждение към партиите:
"Нека все пак да имат предвид, че общественото мнение наблюдава, правителството е крехко. Когато наистина търсят кадри за тези органи, да търсят професионалисти и почтени хора - това ще е полезно после и за тях".
Цялото интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.