Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан".
Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене и намиране на работа, възможност за творчески занимания и развитие на трудови навици.
У нас всяка година системата напускат между 300 и 500 младежи, които трябва да поемат самостоятелен път.
Въпреки подобренията, социалната система в България няма още ресурс за личностно развитие на такива младежи, заяви пред БНР-Радио София Жени Шиер от фондация "Програма Генерация".
По думите ѝ децата без родителска грижа живеят в сравнително затворен свят и остават неподготвени за живота след 18 години. За оказване на подкрепа трябват не само разходи, но и лично отношение.
"Искаме в "Пристан" да намерят приятели, занимания, които да ги развиват - спорт, изкуство. Предвиждаме в центъра да разположим малко социално предприятие, да има кухня за вътрешно ползване, там да организираме обучения за по-добра реализация в света на възрастните."
Тийнейждърите стремглаво се впускат в живота и стават по-трудни за контакт и общуване.
Колкото по-рано и устойчиво се изгради контактът с децата, толкова повече можем да повлияем по-нататък в процеса им на развитие, коментира Георги Начев от Фондация "С усмивка напред".
По думите му, инициаторите на проекта искат център "Пристан" да дава усещане за сплотеност, за общност. Там да се срещат хора, които си имат доверие, ментори да дават съвети, да оказват подкрепа.
"Сред целите ни е и да бъдем мост към работодателите. Да получим доверие и от бизнеса, да бъдем гарант за даден младеж. Младите хора в центъра трябва да се научат и да свикнат да се допитват, когато имат нужда. Забелязахме, че често те не разбират думата "мечта", но след работа с тях вече имат идеи, малки мечти за сбъдване."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.