Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания.
"Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията на световната среща в Париж.
"Има нужда да работим за международно управление на изкуствения интелект" - подчерта френският президент Еманюел Макрон в края на срещата. 200 милиарда евро инвестиции в Европа бяха обявени от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя наблегна на нуждата от единна регулация за страните-членки.
Франция обяви 109 милиарда евро, като сред най-крупните инвеститори се очаква да бъдат Обединените арабски емирства. Френският президент изтъкна технологичните предимства и особено декарбонизираната енергетика на Франция.
САЩ останаха вън от това споразумение. Американският вицепрезидент Джей ди Ванс се обяви против прекомерната регулация на изкуствения интелект, която според него "може да убие един сектор в пълен подем". Той разкритикува и държавите, отворени за партньорство с авторитарни режими като Китай, които "търсят да си присвоят информационните инфраструктури". Сред неподписалите е и Великобритания, която се позовава на националните интереси.
Индия пое щафетата за домакинството на следващия подобен форум.