Именно през студените месеци зачестяват и сигналите, които Столичният инспекторат приема. Инспекторите извършват текущ, превантивен и последващ контрол, каза пред Радио София д-р Божидара Гинчева - началник на отдел "Контрол по опазване на околната среда“ в Столичния инспекторат. Тя обясни, че при установено нарушение се съставя констативен протокол.
"Ако се установи на място нерегламентирано изгаряне на отпадъци се налага санкция. За да се наложи законосъобразно административно наказание, е необходимо да бъде налице административно нарушение в реално време и да бъде установен извършител на място“, обясни д-р Гинчева.
Тя добави, че често при проверка от страна на Столичния инспекторат се установява нарушение, но липсва конкретен извършител. Често пък установеният извършител е непълнолетно лице, на което не може да бъде съставен наказателен документ.
"С такива случаи се сблъскваме много често в район "Красна поляна“ и в район "Слатина“. Може би, най-критичните точки в Столичната община, относно нерегламентирано изгаряне на отпадъци, са в кв. "Христо Ботев“, кв. "Факултета“, кв. "Филиповци“, по ул. "Суходолска“, която се намира между район "Красна поляна“ и "Овча купел", посочи д-р Божидара Гинчева.
По думите й, санкциите се налагат по Закона за управление на отпадъците, като за физически лица варират между 2000 и 5000 лева. При повторно нарушение глобата може да достигне до 10000 лева. Размерът на санкцията зависи от кмета на Столичната община, каза д-р Божидара Гинчева.
Тя добави, че проверки в частни имоти могат да се извършват само след осигурен доброволен достъп от страна на собствениците, ползвателите или наемателите му.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.