Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ.
Това е най-високата инфлация на годишна база от януари 2024 г., докато повишението ѝ на месечна база е най-солидното от април 2022 г. насам.
Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги.
Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на годишна - 3,8%.
По българската методология цените на хляба през януари, от когато действа 20-процентната ДДС ставка, а не нулевата, поскъпването е 15,9 на сто. При ресторантьорските услуги има ръст от 2,2% в цените, като в сектора покачването на ДДС е от 9 до 20 на сто.
При останалите хранителни стоки – поскъпването е основно при различните видове плодове и зеленчуци, кафето, някои сирена и млечни масла, олиото, безалкохолни напитки и бирата. По-високи цени има при цигарите и алкохола. Намаление има при захарта и маргарините.
При нехранителните стоки има сериозен ръст при енергията и бензините, услугите в салоните за красота, куриерските услуги, покупката на различни стоки за дома. Издаването на лични документи е с двуцифрен ръст. Банковите услуги са поскъпнали с 0,3 на сто.
На годишна база изменението на индекса е 3,7 на сто и също като при месечната е доста по-рязко спрямо декември.
Графика на инфлацията
Рязкото ускоряване на инфлацията на годишна база се дължи на по-високите цени на храните и безалкохолните напитки (ръст с 4,4% спрямо година по-рано и след повишение с 2,8% през декември) и на жилищата и комуналните услуги (с 5% след 2,8% месец по-рано).
Цените на годишна база също така се повишават при алкохолни напитки и тютюн (със 7,2% спрямо растеж с 6% през декември), за здравеопазване (с 2,4% спрямо повишение с 1,8% в края на 2024 г.), за отдих и култура (повишение с 5,3% спрямо 3,7%), за ресторанти и хотели (с 9,5% спрямо 7,5%). В същото време има нарастване и на цените при транспорта с 3% спрямо година по-рано след техен спад с 0,6% през декември 2024 г.
При хармонизирания индекс – т.е. европейският метод за изчисляване, който обхваща една и съща група от стоки и услуги, но с различни тегла, изменението е съответно увеличение с 1,8 на сто през януари спрямо декември и 3,8 % съпоставено с януари миналата година.
Растежът на хармонизираната инфлация също е най-солидният от януари 2024 г., а на месечната хармонизирана инфлация - от април 2022 г.
Графика на хармонизираната инфлация
Едномесечното изпълнение обаче не е показател за ценовия критерий, който се изчислява година назад и се сравнява с останалите държави в Европейския съюз. Именно затова трябва да се изчакат данните на Евростат.
От БНБ излязоха скоро с позиция, че очакват през януари критерият за ценова стабилност да е изпълнен, докато при данните за декември можеше да се приложи правилото за изключение на държави с най-добро представяне. Тогава, ако беше премахната Литва от изчислението, постигахме необходимото ниво на инфлацията.