Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна.
Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа.
Визитата на Пийт Хегсет в щаба на НАТО в сряда бе първото му излизане на глобалната сцена в ролята му на американски министър на отбраната. Той изрази породила критика позиция.
От речта на Хегсет стана ясно, че новата администрация в Белия дом отхвърля някои от ключовите цели на Украйна. Военният министър каза, че не е реалистично да се иска възстановяването на границите на Украйна преди анексирането от Русия на Крим през 2014-а, както и Украйна да стане някога член на НАТО. Трето, той постави условия за мироопазващи сили и посочи че Европа, а не Америка трябва да плати големия дял от цената на оръжията и цената за възстановяването на Украйна.
Отделно Тръмп говори за среща с Путин, но не става ясно до колко Украйна и Европа ще имат думата в едни преговори.
Днес чуваме и украинския президент да казва, че страната му никога няма да признае окупираните територии като руски и че иска да е в НАТО.
Администрацията на Тръмп показва нов подход на международната сцена, но нещата изглежда не се развиват така както на администрацията се иска. Видяхме това с предложението на Тръмп за Газа и сега с коментарите за Украйна.
Последните официални изказвания от Щатите по въпроса за Украйна породиха критики в Европа.
Дори някои съпартийци на Тръмп пряко изразиха несъгласие. В социалните мрежи републиканецът Дон Бейкън написа, че трябва да има морална яснота, кой е започнал войната, че ще има последствия за възнаграждаване на лидер, който е нахлул в друга страна, че Тръмп е клекнал пред Путин. Тази позиция се припокрива с коментари на демократи, които определят стъпките като капитулация и предателство спрямо Украйна.
Говори се и за премахването на отдел във ФБР, който се занимава със санкции спрямо руски олигарси. За демократите подходът, който поема администрацията на Тръмп при преговорите е ужасен с правенето на отстъпки още преди започване на самите преговори. Чуват се и призиви Украйна да заеме централно място в тези преговори.
След Хегсет, самият Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че не вижда как страна в позицията на Русия би позволила Украйна да се присъедини към НАТО.
Вижда се някаква промяна на тона след негативните реакции, прибавят се коментари, че Украйна ще има място в преговорите.Подробности по тези темичуйте в анализа на Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".