Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боби Бобев: Няма да е лесно договарянето на правителство в Косово

| Интервю
Боби Бобев
Снимка: БГНЕС

"Може би е за предпочитане едно коалиционно правителство между Демократическата партия на Косово, Демократичната лига на Косово и Съюза за бъдещето на Косово. Те са си сътрудничили. Досега те са имали и коалиционни действия. Но никой не трябва да мисли, че подобна договорка за съставяне на правителство ще бъде лесна, защото това са партии, които в миналото са имали и остри противоречия". 

Това коментира пред БНР бившият ни посланик в Косово Боби Бобев относно проведените в страната парламентарни избори.

"До момента са преброени 99,72% от гласовете. Веднага забелязваме една много сериозна разлика. В сравнение с предишните избори от февруари 2021 г. - тогава 3-те сегашни опозиционни партии - Демократическата партия на Косово, Демократичната лига на Косово и Съюзът за бъдещето на Косово, общо получиха доста по-малко гласове от тези на "Самоопределение", на победителя на изборите, който без гласовете от чужбина получи 47,85%. Далече зад нея се наредиха трите партии, сборът на които беше около 38%. Сега картината е обратна. Към момента на база преброяване на гласовете само от гласувалите в Косово трите партии - Демократическата партия на Косово, Демократичната лига на Косово и Съюзът за бъдещето на Косово, общо имат малко над 47% от гласовете, докато "Самоопределение" има 40,84%. Това показва, че нещата са се обърнали", разясни той. 

По думите му дори "Самоопределение" да получи нови 2% от гласовете от чужбина, пак резултатът ѝ ще е по-нисък от сбора на трите партии

Според него следват няколко хипотези. По думите му всичко зависи от това коя партия колко депутатски места ще събере

"При това положение решителни стават гласовете на малцинствата", подчерта Бобев в интервю за предаването "Събота 150" и обясни:

"Според Конституцията на Косово сръбските партии и основно Сръбска листа имат право на 10 гарантирани места в парламента. Останалите малцинства, несръбски, също имат 10 гласа. Обикновено останалите малцинства вървят заедно с победителя в изборите. Т.е. ако някой има 51 депутати и се добавят 10-те от несръбските малцинства - те ще станат 61, което вече е мнозинство, но то няма да е стабилно и е подлежащо на разбиване в един момент". 

На няколко пъти президентът Александър Вучич е заявявал, че докато Албин Курти е на власт в Прищина, напредък в диалога не може да има, напомни дипломатът. Според него това може да означава, че той би бил по-склонен да подкрепи евентуална коалиция между другите 3 партии. Няма да е прецедент и ако Сръбска листа подкрепи под някаква форма съставянето на коалиционно правителство, добави той.

По думите му 2 фактора са донесли рязкото намаляване на подкрепата за Курти. Първо - винаги изпълнителната власт носи негативи. Второ - атаката от Вашингтон чрез Ричард Гренел - специалният представител на президента Тръмп в предишния му мандат за диалога между Белград и Прищина, срещу Албин Курти, посочи Бобев. Според него предвид високия авторитет на САЩ в Косово, това неминуемо е повлияло върху изборните резултати. 

Дипломатът смята, че въпросът с евентуалната размяна на територии е останал в миналото

Цялото интервю на Деян Йотов с Боби Бобев в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна