Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антидрога политиките са сложни, скъпи и дългосрочни, посочи бившият заместник-министър на вътрешните работи

Филип Гунев: Голямата тема е как младите да стигматизират наркотиците

Ако не се намали търсенето, благоприятната среда за разпространение остава, заяви той

| Интервю
Филип Гунев
Снимка: Силвия Великова
Чуй новината! Чуй новината:

Не очаквам особени резултати. Тези политики са доста сложни, скъпи и дългосрочни.

Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи, преди Консултативния съвет по национална сигурност при президента, посветен на употребата на наркотични вещества сред подрастващите.

Според него проблемът и в Западна Европа, и в САЩ продължава да се разраства, а работещи решения не са се родили дори в страните, които инвестират многократно повече от нас в тази насока.

Много по-голяма част от наркотиците не се консумират чрез вейпове. Нарастващ проблем са най-различни химически съединения, които ежедневно се изобретяват и предлагат под формата на хапчета, обясни той.

На първа линия са българските митничари. Там все още няма достатъчно оборудване, посочи бившият заместник-министър и призова като се гледа бюджетът, да се види и какви средства се отделят за подобни скенери.

Голяма част от вноса става чрез пощи, чрез куриерски служби, добави експертът.

Гунев смята, че с дискусията за вейповете се търсят краткосрочни решения и се отмества основният проблем – нормализацията на употребата на наркотици. 

"Другата голяма питанка е как да накараме младите да стигматизират все повече употребата на наркотици, да намират това за неприемливо."

Може би през годините по-скоро ни предпазва консерватизмът, характерен за Източна Европа, а не толкова епизодичните кампании, които се провеждат, смята Филип Гунев.

В предаването "Преди всички" Гунев отбеляза още, че когато по тези въпроси се говори в училище, това се прави по скучен начин, а същевременно долната граница пада.

"Рестриктивни мерки от гледна точка на това да се мине в други крайности - това носи със себе си други проблеми. Тези хора ги превръщаш в доживотни престъпници", изтъкна той относно евентуално засилване на санкциите спрямо непълнолетни лица, които употребяват наркотици.

Гунев очерта и друг проблем - средната продължителност на престой в затвора за разпространителите на наркотици е месеци, в повечето случаи в наказателното производство се сключват споразумения и именно в тази посока може да се търси по-голяма наказуемост.

Ако обаче не се намали търсенето сред младите - да се образоват и те, и родителите им за рисковете, благоприятната среда за разпространение остава, предупреди бившият заместник-министър на вътрешните работи.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна