Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения интелект във всички сфери на живота.
На 18 февруари, в деня на обезсмъртяването на Апостола на българската свобода, в "Нашият ден" разговаряме с един съвременен карловец - Христо Тучев, медиен експерт и успешен сериен предприемач, основател на иновативната аналитична рекламна компания H-Tech, която се занимава с технологии в областта на рекламата и телевизията.
Той сподели своето мнение по темата, като започна с почит към Васил Левски. "Днес е ден, в който трябва да си спомним за него и неговата саможертва. Левски е символ на духа на нашия народ и доказателство, че българите не са само комформисти, а носят в себе си стремеж към свобода и равенство", каза той. Тучев призова слушателите да почетат паметта му, дори само като прочетат стихотворението на Христо Ботев "Обесването на Васил Левски".
Тучев напомни, че историята ни учи, че промяната идва от хора, които действат. "Левски не просто говореше за революция, а два пъти обиколи България, за да създаде комитети и подготви почвата за промяната. Неговите идеи остават актуални и днес – равенство между народите, чиста и свята република, самостоятелност и независимост. Тези принципи трябва да бъдат водещи и в модерния свят, където България трябва да намери своето достойно място".
Той коментира още, че светът преживява огромни трансформации. Геополитическите напрежения се засилват, а светът се движи към многополюсен модел. Доскорошните хегемони отстъпват или преосмислят позициите си, а технологичната революция, водена от изкуствения интелект, се разгръща с невиждана скорост. Според Тучев развитието на изкуствения интелект е сравнимо по значение с електричеството и ще промени не само бизнеса, но и самата структура на обществото.
Спомена също и това, че на конференцията в Париж френският президент Макрон обявява инвестиции от 200 милиарда евро за изграждане на инфраструктура за изкуствения интелект. "В САЩ, още при встъпването си в длъжност, Тръмп обяви инвестиции от 500 милиарда долара в сектора. Надпреварата в технологиите се засилва, като паралелно с нея тече и друга надпревара – за въоръжаване и геополитическо влияние. САЩ и Китай са основните играчи в тази битка, а Европа търси своето място."
Но къде е България? Въпросът не е просто къде сме сега, а къде трябва да бъдем, за да заявим своето присъствие сред другите европейски народи. В свят, който се пренарежда и преосмисля.
Слушайте!
Христо е първият българин, завършил General Management Program на Harvard Business School. Той е и инициатор и основател на фондация "Евлоги и Христо Георгиеви"
Неговият бизнес модел, създаден в България и изнесен навън, се радва на невероятен успех. В момента H-Tech е основен доставчик на данни за САЩ на Нилсън – най-голямата пийпълметрична компания в света. Ето защо българската компания H-Tech, основана от Христо Тучев, може да бъде наречена повелителят на пийпълметрията.