Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя.
Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски.
В тази са отразени редица важни и спорни въпроси, свързани с националния ни герой, включително относно рождената му година; събитията около залавянето му и евентуалното предателство; дейността му в Македония; връзките му с бесарабските българи.
Най-важна тема в книгата обаче е огромната роля, която делата и идеите на Апостола имат за националноосвободителните борби на българския народ, за подготовката на Априлското въстание, а също и за продължите и след Освобождението борби за национално обединение.
"От 20-25 години в учебниците са правилните дати, но най-важното е да помним това, което Васил Левски е сторил за нашата нация и най-вече неговите отправни за бъдещето", изтъкна пред БНР-Радио София проф. Павлов.
По думите на историка, крайно време е да оставим в миналото погрешната клевета по отношение на поп Кръстьо Никифоров. Той е бил критик на Левски, бил е несъгласен по някои въпроси, но не го е предал на турците.
"По мое мнение предателство няма, а злощастно стечение на обстоятелствата", каза още проф. Павлов.
Турските властите сравнително късно разкриват организацията, тя оцелява благодарение на конспирацията, въведена от Левски и неговите съратници. Дори чужди консули, които имали своя агентура късно научили за Апостола и неговата активност.
"Безспорно Левски и дейността му имат световни измерения. Това още през 1967 г. беше констатирано от британската историчка Мерсия Макдермот, която го представи пред световната публика. Ние не сме направили достатъчно той да бъде приет като една от големите политически фигури на XIX век, като човек с желязна воля, демократични убеждения и много съратници. Разсъждавал е стратегически, като офицер. Имал е публицистичен талант, рисувал е, бил е и творческа натура."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.