Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Снимка: Десислава Паунска

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция.

Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев през историята на проекта, зараждането му, замисъла, осъществяването, показването му във Венеция и международния отзвук.

"Съседите“ е мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България.

Екипът, създал „Съседите“ - артистите Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, с куратор Васил Владимиров, споделят пътя, по който са стигнали до изследването на болката от травмите на комунизма и вплитането на идеята за чужденците в собствената си държава в общата тема на тазгодишното Биенале „Чужденци навсякъде“.

“Във
филма “Скрити белези” аз говоря за това какво е да си комисар. За мен е чест и удоволствие, но и много голяма отговорност да съм комисар на националното участие на България, защото ние представляваме държавата и изкуството, което се прави тук. Такова едно участие като организация съвсем не е лесно. Това е процес, който е част от големия процес - организиране на Венецианското биенале”, казва Надежда Джакова и обяснява, че Биеналето се прави от 1895 година и през тези години е изградена много строга система за организация, представяне и изисквания за самия форум.

Освен, че е най-голям, този форум на изкуството е и най-престижният и показва не просто най-доброто от света на изкуството, но и най-новото като тенденции в бъдеще.От общо 60 издания, страната ни има 12 участия. Причината за прекъсванията са най-различни политически причини, които ни лишават от участие за по-кратко или по-дълго време.

“Венецианското биенале се свързва много тясно освен с изкуство и с политика, и с много други направления. Неслучайно и нашият филм “Скрити белези” попада в секцията “Изкуство и власт” на фестивала Master of Art.

Надежда Джакова сподели, че не е изненадана от голямата награда на Венецианското биенале, която получава Австралия. “Разбира се, не могат да отрека и нашето участие като едно от петте най-добри, което е коментирано и с възможност да получи Златен лъв”, казва още тя.
60 хил. души са посетили нашия павилион тази година, което сравнено с предишната година е двойно повече.

Според нея, най-важното в българското участие в павилиона и начина, по който е показан проектът “Съседите” в своето развитие, защото това не е затворен проект, той продължава, е това, че е прекъснато мълчанието. “Те пишат за тази колективна травма, която може да бъде излекувана чрез колективният спомен, а личният спомен да се превърне в една обща, колективна памет”, казва тя.

Поради големия интерес, прожекцията на филма или т.нар. Биенале Венеция гала на фестивала Master of Art на 21 февруари, освен във Варна и София, ще има прожекция и в Пловдив, каза журналистът Георги Тошев.     

“Интересът към подобни продукции и фестивали като Master of Art, който се провежда за десета година, показва, че не всичко е загубено”, допълва Георги Тошев.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова с д-р Надежда Джокова и Георги Тошев в звуковия файл.     
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна