"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни образователни средища по света, в които повече от 32 000 български деца през настоящата учебна година "чертаят" своето бъдеще със "свещения език" на техните деди.
"Вазовчетата" тази година са 160 на брой от 16 държави, като повече от половината от тях се обучават дистанционно, казва за Радио България преподавателят по български език и литература и зам.-директор на училището Янета Димитрова. И преди да решите, че това е пандемичен остатък във времето – не е! Българското училище "Иван Вазов" е едно от първите, които въвеждат двойна форма на обучение – присъствена и дистанционна – още през 2014 година, което се оказва много успешен модел и до днес. През май т.г. школото ще отбележи 11 години от своето откриване, а през юли се навършват и 175 години от рождението на неговия патрон и патриарх на българската литература – Иван Вазов.
"Работим по отбелязването на годишната, но събитията все още са в процес на планиране", сподели пред Радио България Янета Димитрова и призна, че подготвят по-ранна изненада за празника на един от най-важните образи в живота на децата – майката.
"Всеки родител, който осъзнава, че детето му трябва да учи български език, вече е направил една огромна крачка напред в неговото развитие. Този език се съхранява първо в семейството, въпреки трудностите. Българската майка е майка героиня, особено когато живее в чужбина, защото тя трябва да се пребори понякога с доста трудности и предразсъдъци, за да може детето й да учи в българско училище, без значение в кой край на света се намира. А следващото звено, което подкрепя изучаването на български език, и което наистина е много важно – това е българското училище в чужбина. Това е мястото, където не само децата учат писмо и четмо, а ние им подаряваме есенцията на българското - култура, традиции, самосъзнание и всичко, като се надяваме с отминаването на годините, те да не забравят кои са. Това е нашата мисия."
Изненадата за Деня на жената е замислена в "съучастие" с татковците и ще бъде жест към българките, да се почувстват не само важни като майки, но и важни като съпруги и жени. Каквато е и самата Янета Димитрова – една от многото значими българки по света, които предават нишката към родното на идните поколения. Пристига в Страната на любовта преди повече от седем години, водена от сърцето си – следва своя съпруг лекар анестезиолог, който намира по-добро професионално развитие във Франция.
"Как се чувствам?! Като българка, която изпълнява една мисия. Когато си тръгнах от България осъзнах, че моята мисия е свързана с това българско училище и въобще с български език. Не бях мислила дотогава по този начин, но усетих, че съм се преродила и че животът ми започна отново точно с тази мисия - да подаря на децата това, което знам и мога да правя" – признава бившата журналистка, която не е загърбила мечтата си един ден да се завърне обратно в родината.
"Вълшебното перо" е насочен към всички ученици, които могат да пишат на български език, без значение къде живеят и къде го учат. Това е конкурс, който е с вълшебна тема – т.е. във всяка творба трябва да има някакъв вълшебен момент, а вълшебните истории са в проза и стих, но това също не е ограничение в жанра, защото децата могат да пишат каквото поискат и каквото тяхната детска фантазия роди."
Всяко дете на възраст от 6 до 18 годишна възраст може да участва в конкурса, като крайният срок не на шега е Първи април. Над 630 творби, написани от деца и младежи от 15 държави са получени миналата година, спомня си Димитрова и допълва, че тя лично е прочела всеки един текст. И въпреки, че като преподавател и ръководител на Клуба по журналистика и творческо писане към неделното училище добре знае какво може да роди детското въображение, изненади не са липсвали:
"Децата обичат да пишат за необикновени светове. За разлика от възрастните, те излизат през ключалката на нашия затворен свят и летят свободни и мислещи, без никакви задръжки. Те пишат за вълшебни животни, особено по-малките, и тези вълшебни животни правят добрини. Те са птици, дракони, котенца, кученца, измислени от тях чудати същества. Техните герои са смели, честни и добри, не лъжат, не искат повече от това, което имат, и го раздават на другите. Борят се, доказват правото си и печелят каузата на доброто, разбира се. Децата вярват на себе си, те вярват на частицата добро у всяко човешко същество, и не само човешко. Те затова успяват във всичко и аз се надявам, че не само ще успеят в творбите си и в техните светове, а ще успеят и в реалния свят. И ако ги оставим те да го изградят някой ден, можем да се поучим – от вълненията им, от начините за справяне със злото и трудностите. Просто имаме невероятни български деца! Децата ни не трябва да забравят българския език. Той е една от нашите подправки, едно от вълшебствата ни е той" – категорична е Янета Димитрова.
В началото на месец май се очакват резултатите от конкурса "Вълшебното перо", а в края на юни ще бъде тържественото връчване на наградите в Париж. "Миналата година се получи много, много приятно"- спомня си Димитрова.
"Ние в момента не можем да спрем времето. Няма как да накараме българите да стоят в България, ако те не са доволни от нещо, или ако смятат, че светът им отваря по-широка врата. Но можем и трябва да направим така, че да си останем българи. За мен няма опасност (за България – бел. ред.) докато ние знаем кои сме, докато сме осъзнати, докато има едно място, което ни притегля като магнит. И който и каквото да ми говори, че България за него е приключена, затворена книга и че никога няма да се върне, аз не вярвам в това! " – убедена е Янета, с уточнението все пак, че държавата България е различна от родината България и от хората, които обича там.
"Не мисля, че държавата България особено много се грижи за хората, които са извън нея, но понякога и те й отвръща със същото. Затова казвам, че това не е еднозначен отговор. Отношението зависи наистина от това колко хората са осъзнати."
И без значение дали вярвате във вълшебства, пера и чудати същества. Без значение от мястото, на което се намирате днес, работата, която имате и езикът, който озвучава ежедневието ви – то ако сте българин, със сигурност няма да посрещнете равнодушно датата 3 март. И във връзка с предстоящия Национален празник на България, Янета Димитрова се обърна към сънародниците ни по света:
"Желая на всички българи по света да си останат българи. Да намерят точно това българско, което за тях е ценно и да го следват. Да бъдат здрави, да се усмихват повече и да не забравят, че във всеки един момент, във всеки един ден могат да се върнат в родината си."
Вижте също:
Снимки: Facebook /Янета Димитрова, Българско училище „Иван Вазов” в Париж