Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Отговорите търсят и предлагат авторите на книгата "Когато ти се обади хладилникът"

Момчил Алексиев с книгата
Снимка: Даниел Ненчев

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата.

Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и Владимир Игнатовски.

  • Проф. Игнатовски е преподавател е в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", доктор на изкуствознанието, член на научно-консултативния съвет към международната фондация Сергей Айзенщайн - културни изследвания. Автор на студии по история и теория на театъра, киното, телевизията, масовите комуникации.
  • Момчил Алексиев е завършил университета "La Sapienza" в Рим и Холандска филмова академия - NFTA. Той е филмов режисьор и сценограф на театрални постановки в Италия, Обединеното кралство, Германия, България и Холандия. Създател е на първата българска платформа за виртуална реалност VR Lab BG и е стипендиант на "Sundance Institute".

"Искахме да напишем по достъпен начин за това как технологиите променят нашето възприятие, как чрез разказване на истории създаваме реалност – културна, социална… Как се разбираме, как се променя разбирането ни през времето до съвремието на изкуствения интелект", отбеляза пред БНР-Радио София Момчил Алексиев.

В момента той пише дисертация, чиято тема е свързана с виртуалната реалност.

Преди да надникнете в книгата-разговор, чуйте:

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна