Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Снимка: БГНЕС

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева.

С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 г.

Към края на 2024 г. участниците във всички  фондове, управлявани от пенсионноосигурителните дружества, са близо 5,1 милиона души. Това сочат предварителните резултати от дейността по допълнително пенсионно осигуряване за миналата година, оповестени от Комисията за финансов надзор. За една година броят им се е увеличил с близо 70 000 души.

4,09 милиона души са осигурените в универсалните фондове, като средно по индивидуалните им партиди са натрупани по 5700 лева. Малко над 24 200 са тези, които получават разсрочени плащания от фондовете, и близо 5900 са пенсионери.

Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните.

През 2024 г. пенсионна възраст навършиха и първите мъже, осигурявали се в универсалните пенсионни фондове.

Към 31 декември 2024 г. вече има сключени пенсионни договори и договори за разсрочено изплащане на средства с мъже, навършили 64 години и 7 месеца, каквато е възрастта за придобиване на право на пенсия през 2024 г.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна