Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСТС обсъжда Бюджет 2025

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще заседава извънредно. Освен предложения държавен бюджет за тази година, съветът ще обсъди и проектите на бюджети на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване. Сред най-големите разходи на държавата през тази година се очертават тези за пенсии. Те ще са в размер на повече от 24 милиарда лева.

На правителството му се наложи да ревизира първия си вариант за увеличение на пенсиите от 1 юли - предложението за индексация с 5 на сто бе оспорено от БСП-ОЛ. В крайна сметка всички пенсии, отпуснати до края на миналата година ще се осъвременят по швейцарското правило.

"Швейцарско правило за всички, така както е прието – 8,6 - поне това са последните разчети", декларира социалният министър Борислав Гуцанов.

Таванът на пенсиите обаче няма да се промени и ще се запази на 3400 лева.

Замразени да останат и другите обезщетения, плащани от НОИ, е предложението, което среща неодобрението на синдикатите.

"Втората година майчинство беше на нивото на минималната работна заплата. Минималната работна заплата е над 1000 лв. - почти 1100, а това е доплащане става 780 лв. Отсъствие на политика, отсъствие на континуитет", каза президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, а от КНСБ настояват да се увеличи поне минималното дневно обезщетение за безработица. Ася Гонева коментира:

"Нямам сили вече да обяснявам за тези 18 лв., че доникъде не водят 390 и няколко лева на месец. Някак си е крайно време нещичко да се пипне там".

Държавата планира да събира повече пари от осигуровки, предлага от първи април максималният осигурителен доход да се увеличи с 350 лева и да бъде 4130.

Повишава се и минималният осигурителен доход - на 1077 лева, колкото е минималната заплата. Срещу последните две предложения се обявяват от бизнесa. Мария Минчева от Българската стопанска камара коментира:

"Трябва да има системен подход, да се види състоянието на първия стълб, на допълнителното пенсионно осигуряване, което да се развива и да се гледа дългосрочно и мащабно. За да може хората всъщност да имат една предвидимост. Всеки да плаща осигурителните си вноски, да знаят, че срещу тях получава нещо, което звучи разумно и справедливо, защото в момента това не е така".

Общо планираните разходи на НОИ са над 27 милиарда лева.

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна