Д-р Ваня Митова: Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий
Д-р Ваня Митова: Настояваме за нови клинични пътеки при рак на гърдата и стандарти за терапия
Онкохирурзи ще обсъдят промени в диагностика и лечение на рака на гърдатаД-р Ваня Митова: Освен редовни прегледи при специалист, жените трябва и да самопреглеждат гърдите си
Д-р Митова е и създател на безплатното приложение BrestHelp за превенция и ранно диагностициране на рак на гърдата.
По данни на Световната здравна организация всяка година над 12 млн. души биват диагностицирани с рак, а около над 7.5 млн. умират. Най-често срещаното злокачествено заболяване при жените е ракът на гърдата, а при мъжете - ракът на белите дробове. Но ако бъдат открити навреме, много от видове рак могат да бъдат излекувани.
"За съжаление почти всяка седмица диагностицираме жени под 30 години, заболяването се подмладява, пациентките между 30 и 40 години са ежедневие, разказва още д-р Ваня Митова.
По думите й факторите за появата на болестта са комплексни - замърсяването на околната среда и фамилната обремененост са сред двете водещи причини. В днешно време жените често използват хормонални препарати, противозачатъчни хапчета, препарати за кисти на яйчници, лекарства за болезнен или нередовен цикъл, хормонални медикаменти по повод инвитро процедури, за хиперстимулации, за всичко това е доказано, че могат да причинят рак на гърдата.
Важни са също храната, стресът, на който се подложени, късното раждане, това, че жените не кърмят често, тютюнопушене, затлъстяване, лош въздух и среда, всичко това влияе върху развитието на рак на гърдата, които в съчетание с наследствеността вече създава среда за развитие на болестта.
Генетичните мутации, които в българската популация предизвикват рак на гърдата са между 15 и 20 на сто, тоест това е в проценти наследствеността като рисков фактор, поясни още д-р Митова за БНР.
Още по темата слушайте в звуковия файл.