Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Снимки: Столична община

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж".

15 нови членове се присъединиха към мрежата на B40 по време на откриването на софийското домакинство на събитието. Така те са вече общо 73 града от 12 балкански държави.

"Сега повече от всякога, в контекста на разделение и неприемлива агресия, трябва да преосмислим нашите предизвикателства като споделени възможности. Бъдещето няма да чака нашето сътрудничество – бъдещето зависи от нашето сътрудничество – и срамните събития, случили се в София само преди два дни, са още едно доказателство, че трябва да действаме сега. За мен лично това не е просто среща. Това е повратна точка", заяви новият президент на B40 - кметът на София Васил Терзиев.

Той прие председателството на B40, с което столицата ни пое щафетата от Тирана начело на инициативата. Фокусът на българското председателство на събитието е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на Европейския съюз.

"Радвам се да видя моя добър приятел Васил Терзиев, който като млад визионер ще отведе B40 на ново ниво. Заедно с участието на нашите наблюдатели и нашите партньори от уважавани глобални организации ще изградим по-устойчиво и проспериращо бъдеще. B40 е повече от дипломатическа инициатива; това е инструмент за справедливост, просперитет и демократично управление на Балканите", заяви кметът на Истанбул и основател на мрежата B40 Екрем Имамоглу в приветственото си слово.

Организацията B40 поставя акцент върху ролята на местната власт за устойчиви и позитивни промени, като фокусира усилията си върху партньорства в области като икономика, справяне с глобални предизвикателства като изменението на климата, зелените политики и дигиталната трансформация, образованието и културата. Приоритетни теми на B40 включват и други актуални въпроси.

"София официално е международен център на градската дипломация", коментира предстоящите събития Терзиев и посочи, че вярва, че обмяната на опит на такова ниво не само подобрява свързаността между градовете ни, но и увеличава значимостта на ролята на кметовете в намиране на решенията, които се отразяват директно върху живота на хората.

Столичният кмет заяви, че организира събитието така, че софийското председателство на B40 да бъде практичен инструмент за подготовка и развитие на градовете - както тези в предприсъединителна фаза за членство в Европейски съюз, така и на градовете от държавите-членки.

Така през 2025 г. София ще работи за икономическо развитие и културно сътрудничество. Това ще стане чрез стимулиране на регионалната търговия, развитието на туризма и укрепването на културните връзки между градовете. Дигитална трансформация и интелигентни градове също ще са акцент за столичната администрация.

Зам.-кметът на София по направление направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм" Никола Барбутов приветства участниците във форума и заяви, че градовете са изправени пред общи предизвикателства и затова трябва да бъдат обединени. В присъствието на посланика на Украйна в България г-жа Олеся Илашчуко той беше категоричен, че градовете от B40 подкрепят Украйна.

Форумът продължава и утре (25 февруари) с дискусии за повишаване на регионалната климатична устойчивост чрез градско развитие и зелени енергийни проекти, насърчаване на практики за включващо (инклузивно) управление, технологични решения за по-умно управление, както и намиране на баланса между технологични иновации и гарантиране на киберсигурността.

Подобряване на търговския обмен, туризма и културните връзки също ще бъдат обсъдени в специален панел по време на софийското домакинство на B40.

Фокус на работата на София през годината ще бъде и активната дейност на четирите работни групи.
Работните групи са платформа за съвместна работа между градовете, където участниците обменят опит, идеи и добри практики. Целта им е да насърчат сътрудничеството и сближаването на градовете чрез разработване на общи решения за конкретни теми, като икономическо развитие, устойчивост, култура, инфраструктура и социална интеграция. Чрез тази съвместна работа градовете имат възможност да се вдъхновят взаимно, да се учат един от друг и да създадат иновативни стратегии, които ще допринесат за по-добро развитие и качество на живот както на местно, така и на международно ниво.

В звуковия файл чуйте репортажа на Златина Петкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени