Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германска карта показва българските земи от 19 век?

Чуй новината! Чуй новината:

В публикация, споделена над 1500 пъти във Фейсбук, се твърди, че представена снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи". 

Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си“.


На представената карта се виждат граници на българските земи, които обхващат почти половината от днешна Гърция, включително Халкидики, част от Румъния и Сърбия, а на югоизток, според нея, България се простира до Мраморно море.

ТВЪРДЕНИЕ: Германска карта показва българските земи от 19 век

За да разберем истината за представената карта, потърсихме експертите от фондация "Активна историческа карта". В отговор до Екипа за проверка на факти на БНР, председателят на фондацията Николай Дунев обясни:

"Най-точно това е българска карта, по идея на руснака княз Черкаски, издадена от българския дипломат Димитър Ризов в Берлин на немски език през 1917 г. Поместена е в атлас, който има множество карти, проследяващи българската територия още от времето на Аспарух, та до 1917 г. Атласът е много известен и ценен.


"Границите на България на тази карта са по идея на княз Владимир Черкаски от 1877 г. Той е славянофил, ръководител на Гражданската канцелария към руската армия, занимаваща се с администрирането на освободените български земи след войната 1877-1878 г. Тези граници са популярни, защото предлагат най-обширни граници на България и площ около 215 000 кв. км. Самото очертаване на границите според предвижданията на Черкаски e на известния наш картограф - Анастас Иширков", посочи Николай Дунев.

Той добави, че представената карта е една от многото предложения за граници на България, като има над 15 различни проекта, но те никога не стават реални, както и Санстефанските.


"Първите международни признати политически граници на Третата българска държава са тези според Берлинския договор от 1/13 юли 1878 г.“


Преди това обаче, макар да остават нереализирани, са тези от Цариградската конференция - декември 1876 г. и от Санстефанския мирен договор - 19 февруари/3 март 1878 г.



Последните две карти са базирани на преговорите между великите сили.

"Всички останали граници, включително тази на Черкаски, са проекти, предлагани от различни дипломати и държавници, които в крайна сметка не са приети", обясни Николай Дунев.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

Твърдението, че германска карта показва българските земи от 19 век, е ПОДВЕЖДАЩО. Картата е реална, по идея на руснака княз Черкаски, издадена от българския дипломат Димитър Ризов в Берлин на немски език през 1917 г. Тази карта обаче остава само предложение и никога не е приета от великите сили и не влиза в сила.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна